Szukaj
Close this search box.

Jakiej instalacji wymaga piec wolnostojący?

piec wolnostojacy

Spis treści

Klasyczne systemy grzewcze wykorzystujące kocioł centralnego ogrzewania oraz rozmieszczone w budynku grzejniki lub instalację podłogową należą do popularnych rozwiązań gwarantujących sprawną dystrybucję ciepła, jednak nie są na tyle uniwersalne, by dało się je stosować w każdym obiekcie. W niewielkich domach, budynkach użytkowych i domkach letniskowych o wiele lepiej poradzą sobie tradycyjne piece wolnostojące.

Dlaczego warto korzystać z pieców wolnostojących?

Piec wolnostojący to urządzenie, które wytwarza ciepło w komorze spalania, po czym oddaje je na zewnątrz za sprawą rozgrzewających się ścianek. Najczęściej są one wykonywane z materiałów dobrze przewodzących np. odlewu żeliwnego lub grubej żaroodpornej blachy stalowej, a niekiedy także takich, które są w stanie akumulować energię cieplną jak choćby ceramika – kafle bądź cegły szamotowe. Taki sposób dystrybucji ciepła sprawia, że piec ustawiony w miejscu, gdzie jest dobry przepływ powietrza, bez problemu ogrzeje całe pomieszczenie. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne będzie podłączanie go do wkładu kominowego. Dla prawidłowej pracy całej instalacji musi on zostać właściwie dopasowany do rodzaju spalanego opału oraz zaleceń producenta pieca co do średnicy.

Jakie systemy kominowe są odpowiednie dla pieców wolnostojących?

Wkład kominowy obsługujący piec wolnostojący powinien być odporny na wysoką temperaturę, gdyż urządzenia tego rodzaju są zasilane drewnem w różnych postaciach – pelletem, brykietami lub szczapami, a niekiedy też ekogroszkiem lub klasycznym orzechem. Ponieważ czopuch łączący piec z kominem będzie zwykle częścią wystroju wnętrza, należy zadbać o to, by nagrzewając się, nie powodował ryzyka poparzenia się bądź nadmiernego rozgrzania się elementów konstrukcyjnych. W tym celu najlepiej stosować wkłady dwuścienne, które w części znajdującej się poza budynkiem izolują komin, chroniąc go przed przegrzewaniem, a dla fragmentów biegnących przez pomieszczenie stanowią osłonę zapobiegającą dotknięciu do rozgrzanej rury spalinowej.

Szeroki wybór wkładów kominowych do pieców wolnostojących jest w ofercie firmy WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona systemy kominowe ceramiczne i stalowe, w tym też przeznaczone do kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe oraz gaz, jak również do kominków.