Szukaj
Close this search box.

Wymiana pieca gazowego. Co warto wiedzieć?

piec gazowy

Spis treści

Piec gazowy to najważniejszy element instalacji centralnego ogrzewania zasilanej gazem. Piec decyduje o właściwym działaniu i efektywności grzewczej, a poprawne jego funkcjonowanie wpływa na optymalne zużycie paliwa, a więc ponoszone koszty. Aby przedłużyć żywotność pieca, należy dbać o regularne przeglądy. Warto szybko reagować także na wszelkie usterki – zaniedbania mogą prowadzić bowiem do poważnych awarii, a te z kolei powodować konieczność wymiany pieca gazowego na nowy.

O czym należy pamiętać przy wymianie pieca gazowego?

Obecnie najczęściej stosowane rodzaje pieców na gaz to kotły z zamkniętą komorą spalania. Jeśli urządzenie zamontowane jest w kuchni lub w łazience, to przede wszystkim należy zadbać o to, aby nowy model miał podobne lub wręcz identyczne wymiary, zwłaszcza gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca. Większą swobodę mają zwykle użytkownicy pieców zamontowanych w kotłowni. Niemniej nowy piec musi mieć ten sam układ przyłączy – w przeciwnym przypadku konieczna będzie ingerencja w budynek. Przed zakupem najlepiej zatem skonsultować się z fachowcem z firmy instalacyjnej INSIDE z Poznania, która współpracuje z największymi producentami kotłów na gaz i prowadzi salon firmowy Viessmann.

W starych instalacjach wciąż jeszcze spotkać można kotły z otwartą komorą spalania, czyli takie, które czerpią powietrze z pomieszczenia. Stary piec zawsze należy wymienić na kocioł z zamkniętą komorą spalania, który powietrze będzie czerpał z zewnątrz. Wówczas konieczne jest zamontowanie przewodu powietrzno-spalinowego w przewodzie kominowym lub oddzielnego układu ssącego wyprowadzonego przez ścianę.

Dlaczego warto wybrać kocioł kondensacyjny?

Piec tradycyjny emituje spaliny wraz z ciepłem do atmosfery, podczas gdy piec kondensacyjny najpierw odbiera z nich ciepło i dopiero później je wyrzuca. W praktyce oznacza to niższą temperaturę spalin. Co więcej, nowoczesne piece gazowe z Poznania pracujące w warunkach kondensacji zużywają mniej gazu. Kondensacja to wkroplenie wody zawartej w spalinach w celu uzyskania dodatkowego ciepła do ogrzewania domu. Z kolei zamknięta komora spalania pozwala na rezygnacje z kratki wentylacyjnej, dzięki czemu pomieszczenie nie wychładza się powietrzem napływającym z zewnątrz. Oznacza to mniejsze straty ciepła oraz tańsze i bardziej efektywne ogrzewanie.

Warto jednak wiedzieć, że ze względu na ryzyko skraplania się spalin może być konieczne zastosowanie kwasoodpornego wkładu kominowego w istniejącym przewodzie murowanym.