Szukaj
Close this search box.

Gdy nie możesz spać… Sposoby na bezsenność i stres

problemy ze snem - bezsenność może poważnie grozić naszemu ogólnemu zdrowiu

Spis treści

Sen to niezwykły sposób na regenerację organizmu. Jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, a przy tym doskonale relaksuje i odpręża. Analogicznie, osoby chronicznie niewyspane są o wiele bardziej rozkojarzone, mają trudności ze skupieniem i zapamiętywaniem, mogą być też rozdrażnione. Zaburzenia snu nawracające co noc mogą w końcu skutkować także problemami zdrowotnymi. Dlatego jeżeli doskwierają nam problemy ze snem, nie zwlekajmy ze znalezieniem przyczyny tego stanu. Najczęściej okazuje się, że drobne zmiany w stylu życia pozwalają odzyskać błogi, nieprzerwany sen nocą. Co najczęściej powoduje bezsenność? Jak sobie radzić w chwilach, gdy nie możemy zasnąć?

Problemy ze snem – co może je powodować?

Chociaż zaburzenia snu bywają klasyfikowane jako choroba i leczone farmakologicznie, istnieje szereg czynników, kto re wywołują bezsenność u całkiem zdrowych ludzi. Niekiedy są one od nas niezależne i przejściowe, jak chociażby ciąża u kobiet i związane z nią dolegliwości.

>> Sprawdź, jak prawidłowo spać w ciąży

Często jednak mamy na nie wpływ i mają one związek ze złymi nawykami. Do zaburzeń snu zaliczamy zarówno to, gdy trudno nam zasnąć, jak i wszelkie niepożądane zachowania podczas snu, jak chociażby chrapanie, częste wybudzanie się itp.

Złe warunki w pomieszczeniu, w którym śpimy

Choć coraz więcej osób dostrzega zalety aranżacji osobnego pomieszczenia na sypialnię, a spanie na rozłożonej kanapie powoli odchodzi do lamusa, nadal mamy pewne problemy z tym, jak przygotować sypialnie przed nocnym odpoczynkiem. A to często główny winowajca odpowiadający za trudności z zasypianiem. Zbyt cienkie zasłony niezapewniające odpowiedniego przyciemnienia mają bezpośredni związek z zaburzeniami w produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Uwalnia się w naszym mózgu dopiero, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Zatem oświetlenie uliczne wpadające do naszych okien może sprawić, że nasz mózg nie będzie jej wydzielał dostatecznie dużo. Podobnie działa na nas sztuczne oświetlenie, jak i światło bijące z ekranów komputerów czy smartfonów.

Inny czynnik to niewywietrzone pomieszczenie, w którym jest za ciepło. Optymalna temperatura do spania to 18-20oC. Warto więc przed snem dobrze wywietrzyć sypialnię. Szczególnie latem, gdy w ciągu dnia panują wysokie temperatury, dbajmy o to, by wieczorem wpuścić do sypialni trochę świeżego, rześkiego, wieczornego powietrza. Z pewnością o wiele lepiej będzie nam się spało.

Oczywiście zdrowy sen utrudnią nam też hałasy dochodzące z ulicy czy pomieszczeń obok. Dlatego zadbajmy o to, by sypialnia była w miarę możliwości pomieszczeniem odizolowanym od reszty mieszkania oraz dźwięków dochodzących z ulicy.

Niewygodne łóżko i materac

To kolejna, najczęściej wymieniana przyczyna bezsenności. Bardzo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo niedopasowany lub zużyty materac może pogorszyć jakość naszego snu. Co więcej, wpływa negatywnie także na nasz kręgosłup. Materac powinien zapewniać podparcie strategicznym częściom naszego ciała – ramionom, biodrom i nogom. Nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki. Dobrze też, gdy jest wykonany z materiałów antyalergicznych i przepuszczających powietrze. Podobnie ważny jest dobór poduszki – najlepiej wybierać te profilowane, o właściwościach ortopedycznych. Poduszkę należy wymieniać co 2 lata, natomiast materac mniej więcej co 5 lat. Oczywiście najważniejszym wskaźnikiem, czy już trzeba je wymienić, będzie to, czy nadal wygodnie nam się na nich śpi. Nigdy też nie oszczędzajmy na zakupie dobrego materaca i poduszki. Tego typu produkty muszą swoje kosztować, jeśli mają spełnić nasze oczekiwania. Warto się więc po prostu z tym pogodzić, że będzie to większy wydatek, ale na pewno warto swojej ceny.

problemy ze snem mogą zniknąć, gdy zadbamy o odpowiedni materac i łóżko

Stres i zaburzenia psychiczne też wywołują problemy ze snem

Największym wrogiem każdego z nas jest przewlekły stres. Powoduje on szereg zmian w naszym organizmie i może nawet prowadzić do zaburzeń psychicznych, w tym stanów lękowych, depresji, nerwicy czy właśnie chronicznej bezsenności. Ciągły stres utrzymuje nasz organizm w permanentnej gotowości do obrony przed wyimaginowanym niebezpieczeństwem. W efekcie nie jesteśmy w stanie się rozluźnić, nie mówiąc już o zaśnięciu.

Redukcja stresu to szereg działań, często znaczących zmian w naszym codziennym życiu. Mówiąc najprościej, warto unikać źródła stresu, a jeśli jest to niemożliwe, bo na przykład jest to nasza praca czy problemy rodzinne, to należy znaleźć zajęcia, które pomogą nam ten stres obniżać, zwłaszcza przed pójściem spać. Oczywiście w przypadku zaburzeń natury psychicznej najlepsze, co możemy zrobić to pójść do lekarza. Ale poziom stresu w naszym życiu w dużej mierze zależy od nas samych. Zdrowsze odżywianie, regularna aktywność fizyczna oraz odprężające hobby to coś, co doda nam sił do walki ze stresem. W efekcie również nasz sen stanie się spokojniejszy i bardziej regeneracyjny dla naszych organizmów, co w zwalczaniu stresu również nie jest bez znaczenia.

Dlaczego warto walczyć z zaburzeniami snu?

Wiele osób tak długo cierpi z powodu bezsenności, że już się przyzwyczaiło do tego stanu. Rozwiązaniem są dla nich drzemki w ciągu dla lub stosowanie preparatów na bezsenność. Nie zdają one sobie jednak sprawy, jak bardzo cierpi na tym ich samopoczucie i jakość życia. Co więcej, przedłużająca się bezsenność może zwiastować poważne choroby. Często przyczyną bezsenności są choroby neurologiczne, przewlekłe stany zapalne, problemy z tarczycą, choroby płuc, nadciśnienie tętnicze czy inne poważne dolegliwości, których nie należy ignorować. Dlatego szukajmy przyczyn zaburzeń snu do skutku! Medycyna udostępnia badania mające na celu ustalić jakość naszego snu, jak i diagnozować lub wykluczać zaburzenia snu. Jednym z nich jest badanie polisomnograficzne (PSG). Warto się na nie zapisać, jeśli problemy ze snem utrudniają nam normalne funkcjonowanie.

Odzyskanie zdrowego, nieprzerwanego snu nocą to jak balsam na nasz wyczerpany organizm. Nic tak nie regeneruje, jak nocny odpoczynek w wygodnym łóżku i odpowiednich warunkach. Warto o to zawalczyć!