Szukaj
Close this search box.

Naturalne sposoby na dolegliwości jelitowe

Spis treści

Wzdęcia, oddawanie wiatrów, wczesna sytość, uczucie pełności po posiłkach, a także ból i dyskomfort w jamie brzusznej to typowe objawy dolegliwości jelitowych. W dzisiejszych czasach cierpi na nie coraz więcej osób. Prawda jest taka, że żyjemy w biegu, jemy byle jak i byle co. A stąd już niedaleka droga do problemów jelitowych. Szacuje się, że na dolegliwości jelitowe cierpi około 80% społeczeństwa. Z dyskomfortem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodzi oraz starsi. W przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony jelit warto sięgnąć zarówno po pomoc farmaceutyczną, jak i pomoc z domowej spiżarni. Jeśli problem lubi się powtarzać, wówczas należy także zadbać o właściwą profilaktykę.

Dolegliwości jelitowe – profilaktyka

Przewlekłe dolegliwości jelitowe można pokonać w jeden prosty sposób – zmieniając dotychczasową dietę i niezdrowe przyzwyczajenia. Racjonalna dieta bogata w naturalny błonnik z owoców, warzyw i produktów zbożowych, a uboga w tłuszcze zwierzęce i żywność przetworzoną  powinna pomóc w dyskomforcie. Ulgę w cierpieniu zapewni także regularne spożywanie posiłków. Jeśli cierpicie na przewlekłe dolegliwości jelitowe, zacznijcie jeść częściej a w mniejszych ilościach. Poza tym, postarajcie się wykluczyć używki, zwłaszcza nikotynę i kofeinę. Ograniczcie spożycie soli i cukru. Zadbajcie o to, aby się nie przejadać. Wsłuchujcie się w naturalny rytm organizmu i… najważniejsze – zadbajcie o aktywność fizyczną. Ruch, zwłaszcza ten systematyczny sprawia, że jelita nie robią się leniwe, a co za tym idzie, wszelkie dolegliwości jelitowe stają się przykrym wspomnieniem.

Dolegliwości jelitowe – pomoc z domowej apteczki

Na dolegliwości jelitowe bardzo pomocne są specyfiki z domowej spiżarni. Pamiętajcie, że babcine sposoby, mimo iż obecnie niedocenianie i często wyśmiewanie, okazują się być szalenie pomocne. Co jest najlepsze na dolegliwości jelitowe? Przede wszystkim niezawodny rumianek. Poza nim, melisa i siemię lniane, a także dziurawiec. Jak mogą nam pomóc te zioła?

Rumianek

Niepozorny rumianek pospolity ma tyle właściwości leczniczych, że nazywany jest też lekarskim. Zawarte w nim flawonoidy i pochodne kumaryny działają przeciwskurczowo i wiatropędnie, dzięki czemu rozwiązują typowe objawy dolegliwości jelitowych. Właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe rumianku sprawiają, że używany jest w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, łagodzeniu nietolerancji pokarmowej. Ponieważ pobudza wydzielanie żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach polecany jest we wszelkich zaburzeniach trawienia. Rumianek działa łagodnie, ale bardzo skutecznie. Nawet dotkliwe bóle brzucha, zwłaszcza mocne skurcze, złagodzi rumianek rzymski (krewniak pospolitego, różniący się zawartością azulenu).

Melisa

Kolejne lekarstwo na dolegliwości jelitowe – melisa. Wykorzystuje się ją głównie w zaburzeniach trawienia. Wyciągi z melisy mają właściwości przeciwskurczowe i bakteriobójcze, potrafią niszczyć nawet te bakterie, które są odporne na antybiotyki. Na co dzień można stosować napar z melisy, w nasilonych dolegliwościach skuteczniejsze będą wyciągi.

Siemię lniane

Siemię lniane to chyba najbardziej znane lekarstwo na dolegliwości jelitowe. Nasiona siemienia mają zaś tę właściwość, ze wytwarzają specyficzny śluz o podobnym składzie mukopolisacharydów, jak śluz w przewodzie pokarmowym, który chroni wewnętrzną warstwę przewodu pokarmowego.

Dziurawiec

Dziurawiec dzięki zawartości flawonoidów działa rozkurczająco na przewód pokarmowy. Przede wszystkim likwiduje kolki i bóle oraz stymuluje drogi żółciowe, dlatego polecany jest głównie w chorobach, którym towarzyszy zmniejszona produkcja żółci.

Pomoc z aptecznej półki

Iberogast na dolegliwości jelitowe (źródło: http://www.iberogast.pl)
Iberogast na dolegliwości jelitowe (źródło: http://www.iberogast.pl)

Na dolegliwości jelitowe takie, jak wzdęcia, gazy czy bóle brzucha pomocny będzie Iberogast (http://www.iberogast.pl/dolegliwosci-zoladkowo-jelitowe/). Cieszy się on dużym uznaniem zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentów. Jest to w pełni naturalny produkt stanowiący unikatowe połączenie 9 wyciągów z roślin leczniczych o wielokierunkowym działaniu. Preparat wskazany jest w skurczach żołądka i jelit, zespole jelita drażliwego oraz podrażnieniu żołądka. Skutecznie łagodzi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak bóle brzucha, uczucie ciężkości, gazy, wzdęcia i skurcze.