Pomoc psychiatry jest niezbędna wtedy, gdy pojawiają się problemy związane z psychiką. Depresja, nerwice, bezsenność, lęki, nałogi – to tylko wybrane dolegliwości, jakie powinno się skonsultować z lekarzem tej specjalności. Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Jest to lekarz, który w swojej praktyce diagnozuje i leczy pacjentów, u których występują choroby oraz zaburzenia psychiczne.
Lekarza tej specjalności nie powinno się mylić z psychologiem, który nie posiada uprawnień lekarskich. Wobec tego psycholog nie może wypisać pacjentowi leków czy zwolnienia z pracy albo skierować go na leczenie szpitalne. Może on jednak pomagać psychiatrze w leczeniu pacjenta, prowadząc psychoterapię.
Kiedy udać się do psychiatry?
Wizyta w gabinecie psychiatry jest wskazana wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy, między innymi:
-
-
stale przygnębienie i smutek
-
myśli i zamiary samobójcze
-
halucynacje
-
nadmierne zdenerwowanie
-
częste zmiany nastroju
-
agresja
-
trudności w rzuceniu nałogów
-
zaburzenia odżywiania
-
Psychiatra – prywatnie czy państwowo?
Pacjenci, którzy chcieliby skonsultować się z psychiatrą, mogą obecnie zrobić to w ramach NFZ lub też udać się do lekarza prywatnie.
Lekarz psychiatra Poznań prywatnie – dokładne oferty gabinetów prywatnych można znaleźć już teraz na ich stronach internetowych. Czas dostania się do lekarza wynosi zwykle parę tygodni, natomiast w nagłych przypadkach można udać się do niego jeszcze szybciej.
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Wizyta u lekarza jak psychiatra polega przede wszystkim na dokładnej konsultacji z pacjentem. Rozpoczyna się ona od przekazania podstawowych danych, między innymi związanych z wiekiem, stanem cywilnym, zawodem. Następnie psychiatra pyta pacjenta o doświadczane przez niego objawy, w tym ich rodzaj, nasilenie, występowanie. Także zadaje on pytania o inne dolegliwości, przyjmowane leki, przebyte wypadki, nałogi.
Po przeprowadzeniu dokładnej konsultacji psychiatrycznej lekarz może następnie postawić wstępną diagnozę, lecz zdarza się, że zaleca on pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, które mogą pomóc w określeniu przyczyn dolegliwości.
Co zabrać ze sobą na wizytę u psychiatry?
Warto pamiętać o tym, żeby na wizytę do psychologa wziąć ostatnie badania, wypisy ze szpitali, diagnozy oraz inne dokumenty, gdy dotyczą one leczenia psychiatrycznego, psychologicznego.
Pacjent może także zapisać sobie na kartce wykaz stosowanych leków – obecnie oraz w przeszłości, a także pytania, które chciałby zadać lekarzowi.
Related Posts
- Łamią ci się paznokcie? Są to na sposoby!
Piękne i zadbane dłonie to najlepsza wizytówka każdej kobiety. Nic więc dziwnego, że większość z…
- Jak się ubrać na imprezę
Wybierasz się na imprezę, ale nie wiesz co na siebie włożyć? Bez paniki. Każda z…
- Jak NIE uczyć się angielskiego?
To, że warto uczyć się języka angielskiego wie dziś każdy. Nie będę więc prawić Wam…