Szukaj
Close this search box.

Naturalne i suszone zioła. Sprawdź, ile mocy w nich drzemie!

naturalne zioła działanie

Spis treści

Naturalne zioła coraz częściej goszczą w naszych domach, kuchniach, na balkonach. Nic w tym dziwnego, gdyż pięknie zdobią wnętrza, a przy okazji wspaniale dopełniają kulinarne popisy. Ale czy wiecie, jak wiele dobrego robią naturalne zioła dla naszego zdrowia? Działanie ziół jest nieocenione. Nic dziwnego, że korzystali z nich już starożytni. Poza tym, to oni jako pierwsi docenili cudowne działanie ziół i wykorzystywali je na różne rozmaite sposoby – w leczeniu rozmaitych schorzeń i pielęgnacji skóry. Zawarte w ziołach związki chemiczne (alkaloidy, azuleny, fenole, flawonoidy) działają m.in. rozkurczowo i rozgrzewająco, regenerują, dezynfekują, pobudzają układ nerwowy, pomagają w leczeniu przeziębienia i trudno gojących się ran. Podobnie działają suszone zioła (sprawdź). Nie dość, że wspomagają organizm w wielu chorobach, to na dodatek pachną tak obłędnie, że wszystko wkoło od razu staje się piękniejsze. Które zioła warto posiadać w swojej kuchni? Poniżej prezentuję Wam moją ulubioną piątkę 🙂

  1. Bazylia

Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół w naszej kuchni. Cudownie dopełnia smak wielu potraw, zwłaszcza kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. Bazylia wspomaga pracę układu trawiennego, poprawia trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Warto ją stosować przy wzdęciach i w przypadku niestrawności. Co ciekawe, bazylia działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i pomaga w walce z bezsennością. Stymuluje również układ odpornościowy i aktywnie wspiera organizm w oczyszczaniu.

  1. Liść laurowy

Liście laurowe stosowane są w kuchniach całego świata. U nas najczęściej dodaje się je do rosołu, gulaszu lub leczo. Działanie ziół takich, jak liście laurowe ucieka się do poprawy krążenia, wspomagania układu nerwowego, wspomagania trawienia. Liście laurowe chronią wątrobę, mają właściwości wykrztuśne i przeciwwirusowe, a także pomagają w przyswajaniu niezbędnych do życia składników pokarmowych.

  1. Oregano

Suszone zioła takie jak oregano, swoją siłą przewyższają współczesne antybiotyki. Przede wszystkim chronią przez nowotworami, działają antygrzybiczo i antybakteryjnie. Zwalczają m.in. szczepy bakterii E. coli, salmonelli i gronkowca. Oregano likwiduje problemy trawienne, pomaga w przeziębieniu i wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych. Łagodzi stany zapalne gardła, pomaga w leczeniu zapalenia oskrzeli i kataru. Oregano chroni przed chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka. Wzmacnia system nerwowy, działa uspokajająco, może być stosowane w stanach zmęczenia, rozdrażnienia, bezsenności.

  1. Rozmaryn

Większość z nas sięga po rozmaryn ze względów smakowych. Tymczasem zioło to posiada cudowne właściwości przeciwzapalne, odkażające i przeciwbakteryjne. Ponadto, dzięki licznym antyoksydantom pomaga w zwalczaniu komórek rakowych oraz zapobiega ich powstawaniu.

  1. Mięta

Naturalne zioła takie jak mięta, cudownie aromatyzują potrawy, dodają smaku i charakteru wielu daniom. Mięta doceniania jest także za właściwości odświeżające i orzeźwiające. Nie bez powodu poleca się dodawanie mięty do wody mineralnej. Mięta znana jest także z cudownych właściwości zdrowotnych. Wpływa na dobre funkcjonowanie wątroby, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia. Jest skutecznym antidotum na problemy żołądkowe i drażliwość przewodu pokarmowego. Korzystnie wpływa również na działanie dróg oddechowych, rozszerzając je i ułatwiając im funkcjonowanie. Mięta pieprzowa pozytywnie działa w przypadku nowotworu żołądka oraz górnych dróg oddechowych. Pomaga zwalczać komórki nowotworowe, a także działa łagodząco i przeciwbólowo.