Szukaj
Close this search box.

Odmiany toczenia według DIN 8589 

obrobka skrawanie

Spis treści

Obróbka skrawaniem to ogólne określenie wielu procesów, które polegają na modelowaniu brył o twardej strukturze celem nadania im określonego kształtu. Przykładem takiej technologii jest toczenie, które głównie kojarzy się z obrabianiem powierzchni w postaci brył obrotowych, ale nie tylko do tego służy. W artykule wyjaśniamy, jaka jest definicja toczenia oraz jakie rodzaje tej obróbki wyróżnia norma DIN 8589.

Definicja toczenia

Zgodnie z nomenklaturą techniczną, toczeniem nazywa się rodzaj obróbki wiórowej stosowanej do obrabiania powierzchni zewnętrznych lub wewnętrznych różnych przedmiotów. Konkretnie proces ten polega na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą noża tokarskiego i wytaczadła, aby uzyskać określony kształt i rozmiar. Do tego typu obróbki stosuje się urządzenie zwane tokarką. Cechą charakterystyczną toczenia jest to, że podczas tej obróbki przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy, a narzędzie (nóż tokarski) – ruch płaski liniowy bądź krzywoliniowy.

Odmiany toczenia według normy DIN 8589         

W zależności od parametrów tokarki i oczekiwanego efektu, wyróżnia się wiele rodzajów toczenia. Zgodnie ze standardami Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego zawartymi w normie DIN 8589, odmiany toczenia zależą od:

  • kształtu narzędzia tnącego,
  • kinematyki procesu,
  • wykonywanego kształtu.

Norma niemiecka określa następujące rodzaje toczenia w zależności od powierzchni obróbki:

  • toczenie poprzeczne (planowanie),
  • toczenie przekrojów okrągłych,
  • toczenie przedmiotów nieokrągłych,
  • toczenie linii śrubowej,
  • toczenie zarysu,
  • toczenie kształtowe.

 

Zgodnie z kierunkiem posuwu można wyszczególnić: toczenie wzdłużne i poprzeczne; a w zależności od miejsca obróbki – toczenie zewnętrzne i wewnętrzne.

Komu zlecić usługę toczenia?

Szukając firmy, której można zlecić usługi tokarskie, trzeba przede wszystkim kierować się tym, jakim dysponuje ona sprzętem. Ważne jest też, aby zatrudnieni w niej pracownicy posiadali odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jedną z polecanych firm, która posiada nowoczesny park maszynowy jest zakład produkcyjno-usługowy Siłovex. Przedsiębiorstwo zajmuje się naprawami maszyn budowlanych, podzespołów do takich maszyn oraz regenerowaniem urządzeń hydrauliki siłowej.