Szukaj
Close this search box.

Odwodnienie prysznicowe z opcją przycięcia profilu – montaż

prysznic

Spis treści

Odkąd pojawiły się na rynku pojęcie funkcjonalności w łazience zmieniło swoją definicję. Odwodnienia prysznicowe, bo o nich mowa, stały się doskonałą alternatywą dla brodzików i umożliwiły projektowanie stref prysznicowych bez barier. Gwarancją ich niezawodności jest m.in. prawidłowy montaż. Na przykładzie systemu z możliwością przycięcia profilu prezentujemy krok po kroku, jak go wykonać.

Odpływ od linijki

Kabiny prysznicowe możemy spotkać już niemal w każdej łazience. Na przestrzeni lat zmienił się nie tylko ich wygląd, ale także funkcjonalność. Stały się bardziej przestronne, mniej zabudowane, a przede wszystkim pozbawione barier. U podstaw ich funkcjonalności leżą rozwiązania, które w istotnej mierze wpłynęły na komfort użytkowania – odwodnienia liniowe. Do montażu przy ścianie, na środku strefy prysznicowej, narożne, z rusztami ze szkła, stali lub do wypełniania kamieniem naturalnym czy płytkami – możliwości jest wiele. Niemniej ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszą się profile z opcją przycięcia po obu stronach, dzięki czemu możemy dopasować je do szerokości przestrzeni prysznicowej. Zlicowany montaż przekłada się na jednolity spadek, estetykę realizacji oraz brak widocznych fragmentów płytek po bokach. Warto przyjrzeć się poszczególnym etapom montażu.

Instalacja bez błędów

Decydując się na profil prysznicowy należy przemyśleć tę kwestię jeszcze na etapie projektowania budynku lub prac remontowych. Konieczne będzie wygospodarowanie miejsca na kolano odpływowe, które – w zależności od wybranego rozwiązania – zajmie głębokość od 6 do 12 cm licząc od górnego lica wykończonej posadzki w strefie odpływu. Znając projektowane wymiary kabiny bierzemy pod uwagę spadek posadzki. W systemie TECEdrainprofile wystarczy spadek wartości 1-2%. To znaczy, że w przypadku kabiny długości 100 cm posadzka przy odpływie będzie obniżona względem poziomu łazienki o 1-2 cm – wyjaśnia Dominik Kasprzyk, ekspert marki TECE.

Na czystej odkurzonej posadzce montujemy matę wygłuszającą i rozkładamy taśmę brzegową. Odcinek profilowanej pod syfon taśmy dylatacyjnej (do montażu przyściennego) znajduje się w zestawie z kolanem odpływowym.

Kolejnym etapem jest instalacja syfonu. Możemy wykorzystać tu mocowanie ścienne lub stopki montażowe. Po wypoziomowaniu podłączamy do kanalizacji z minimalnym spadkiem 1% oraz sprawdzamy szczelność połączeń. Następnie wykonujemy wylewkę jastrychową z dokładnym wypełnieniem przestrzeni wokół syfonu.

Do posadzki wysezonowanej według wskazań producenta, odkurzonej i zagruntowanej, przyklejamy kołnierz uszczelniający połączenie syfonu z hydroizolacją. Wymagane jest uszczelnienie styków ścian i posadzki w łazience z odciętą dylatacjami posadzką pod prysznicem za pomocą taśm dylatacyjnych w warstwie hydroizolacji. Nakładamy drugą warstwę hydroizolacji na całej powierzchni części prysznicowej. Kolejny krok to montaż profilu prysznicowego. Należy jednak pamiętać, że przed tym etapem wymagane jest położenie płytek ściennych. Ustalamy długość rynny do zamontowania i przy pomocy piłki ręcznej z brzeszczotem do stali nierdzewnej skracamy ją do wymaganej długości. W przypadku systemu TECEdrainprofile mamy do wyboru profile o różnej długości – od 700 do 1 600 mm – w zależności od modelu i wykończenia, z możliwością skrócenia go do ≥ 500 mm.

Dopasowaną rynnę wklejamy zgodnie z wysokością montowanej okleiny (kafle, kamień). Konstrukcja połączenia rynny i syfonu umożliwia wykonanie korekty montowanych elementów w każdym kierunku. Ostatnie kroki to: przyklejenie płytek, zdemontowanie maskownicy, montaż wkładów syfonowych i ułożenie rusztu.

Profile prysznicowe oferują nie tylko walory wizualne. Są również komfortowe w użytkowaniu oraz łatwe w montażu – jednak pod pewnymi warunkami. O wyborze systemu odwodnienia z możliwością przycięcia profilu decydują względy estetyczne, jak również łatwość bezstopniowego dopasowania do każdej szerokości kabiny. Sposób uszczelnienia syfonu umożliwia płynną regulację położenia rynny we wszystkich kierunkach, gwarantując estetyczne i szczelne połączenie – podsumowuje ekspert TECE.