Szukaj
Close this search box.

Pij czystek na zdrowie!

herbata czystek działanie

Spis treści

Znacie czystek? Jeśli nie, to szybciutko się z nim zapoznajcie. Dlaczego? Bo zioło to odznacza się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi. Herbatka z czystka to najlepsze lekarstwo na przeziębienie i infekcje sezonowe. Odkąd rozpoczęłam swoją przygodę z herbatą z czystka, nie wiem co to katar czy kaszel. Ale uwaga! Aby czystek faktycznie działał i chronił przed chorobami, musi być pity regularnie. Kupując czystek, warto wybrać susz cięty a nie mielony. Idealny czystek nie powinien zawierać gałązek, bo nie mają one żadnych wartości. Na pewno warto zainwestować w czystek ekologiczny, który jest mniej zanieczyszczony toksycznymi związkami. Może taki produkt jest nieco droższy, ale mamy wówczas pewność, skąd został pozyskany. A teraz słów kilka o cudownych właściwościach herbaty z czystka. Dlaczego warto ją pić?

Po pierwsze – czystek wzmacnia układ immunologiczny

Czystek zawiera niesłychane ilości polifenoli, które działają antyoksydacyjnie i wzmacniająco na naszą odporność. Są dobrym „lekiem” na opryszczkę, grypę, drożdżycę czy boreliozę (chorobę przenoszoną przez kleszcze). Ich działanie polega na osłanianiu komórek i unieszkodliwianiu wolnych rodników. Jest to poniekąd właściwość także antybiotyczna: bakterie, wirusy czy drobnoustroje „sklejają się” z polifenolami, dzięki czemu nie są w stanie połączyć się z błoną komórkową, którą mogłyby uszkodzić. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, czystek pomaga szybciej pozbyć się męczących symptomów. Zanim więc sięgniecie po jakiekolwiek lekarstwo na grypę i przeziębienie, napijcie się herbatki z czystka. Jego skuteczność w przypadku infekcji potwierdziły badania kliniczne. Warto w tym miejscu dodać, że czystek ma trzykrotnie wyższy potencjał antyoksydacyjny niż zielona herbata.

Po drugie – czystek leczy choroby skóry

Dzięki właściwościom antybakteryjnym, antygrzybiczym i antywirusowym, czystek wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku i egzemy. Przynosi też ulgę osobom cierpiącym na łupież. Sukcesywnie leczy grzybice skóry i paznokci, a także infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki i wirusa półpaśca. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).

Po trzecie – czystek wpływa na higienę jamy ustnej

Działanie antybakteryjne czystka wpływa również na stan zdrowotny naszej jamy ustnej. Przede wszystkim niszczy drobnoustroje i ma działanie lekko wybielające. Warto raz na jakiś czas przepłukać jamę ustną naparem z czystka. Napar przeznaczony do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem lub erytrytolem dla dodatkowego działania antybakteryjnego.