Postaw na zdrowie: ocet jabłkowy

właściwości octu jabłkowego

Spis treści

Ocet jabłkowy to ulubiony produkt osób dbających o zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Niektórzy zwykli go określać jako agenta do zadań specjalnych. I faktycznie jest w tym sporo racji. Ocet jabłkowy pomaga uregulować poziom cukru we krwi, wspomaga leczenie grzybicy, a także wspomaga odchudzanie. Działa na jelita niczym miotełka i wymiata z nich to, co niepotrzebne. Ten wspaniały specyfik nie jest jednak wynalazkiem współczesnych. Już starożytni chętnie wykorzystywali go w różnych celach – zarówno kulinarnie, jak i zdrowotnie.

Ocet jabłkowy – produkt wszechstronny!

Wszechstronne zastosowanie i rozsądna cena octu jabłkowego sprawia, że produkt ten coraz częściej pojawia się w naszym codziennym użyciu. Możemy go wykorzystać w kuchni oraz w porządkach. Najważniejsze są jednak właściwości prozdrowotne octu jabłkowego. Szczególnie osoby z nadwagą powinny zainteresować się tym produktem. Ocet jabłkowy zawiera około 3 kcal na łyżkę, a więc bardzo niewiele. W przeciwieństwie chociażby do octu spirytusowego, jest lekko alkalizujący, co ma korzystny wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu.

dlaczego warto pić ocet jabłkowy

Bakteriobójcze działanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy posiada cenne właściwości. Jedną z największych zalet tego produktu jest zwalczanie rozmaitych patogenów, w tym głównie bakterii. Stąd też może być używany jest do czyszczenia i dezynfekcji, a także leczenia grzybicy paznokci, brodawek i infekcji ucha. Co ciekawe, ocet jabłkowy może być także stosowany jako naturalny konserwant, ponieważ hamuje m.in. rozwój bakterii E. Coli odpowiedzialnych za psucie się żywności.

ocet jabłkowy zalety

Zdrowotne działanie octu jabłkowego

Ocet z jabłek jest szczególnie doceniany przez osoby z cukrzycą typu drugiego, ponieważ obniża stężenie glukozy we krwi. Ale to nie wszystko. Produkt ten poprawia również proces trawienia. Regularne spożywanie octu pomaga usunąć z naszego organizmu różne toksyny. Kolejna zaleta tego złotawego płynu to wysoka zawartość potasu, a pierwiastek ten jak powszechnie wiadomo działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i obniża ciśnienie tętnicze krwi. Kobiety uwielbiają ocet jabłkowy nie tylko ze względu na właściwości odchudzające, ale także za działanie odmładzające. Ocet ten jest silnym przeciwutleniaczem, a to oznacza, że niszy wolne rodniki, które są winne szybkiemu starzeniu się skóry.