Bez prac na wysokościach nie może obyć się żadna budowa, nawet budynku parterowego. Do wykonywania tego rodzaju działań powszechnie używa się rusztowań. Każdy korzystający z nich powinien znać podstawowe zasady BHP, które pozwalają uniknąć wypadków. Co należy wiedzieć o pracach na wysokości przy użyciu rusztowań?
Kiedy właściwie mamy do czynienia z pracą na wysokościach?
Praca na wysokości, która wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania przepisów BHP to ta, podczas której różnica między podłożem a stanowiskiem pracy wynosi 1 metr. Najczęściej jest to działanie przy wykorzystaniu rusztowania, czy na drabinie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie każda czynność odbywająca się na powyżej 1 metra nad posadzką będzie uznawana za pracę na wysokościach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stanowisko pracy jest z wszystkich stron osłonięte ścianami bądź przeszkleniem, a także w przypadku wyposażenia w stabilne konstrukcje gwarantujące bezpieczeństwo pracownika.
Wymogi dla rusztowań używanych do pracy na znacznych wysokościach
Zgodnie z zasadami BHP rusztowania, które są stanowiskiem pracy na wysokości powyżej 1 metra od podłoża, muszą zostać wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, które mają ograniczyć wypadki. Przede wszystkim rusztowanie powinno posiadać poręcz ochronną nie niżej niż na wysokości 1,1 metra. Dodatkowo balustrady muszą posiadać poprzeczki i krawężniki. Jeżeli ze względu na specyfikę pracy nie można zamontować balustrady na rusztowaniu, konieczne jest zastosowanie innych środków bezpieczeństwa. W większości przypadków są to szelki, siatki zabezpieczające oraz linki. Co więcej, trzeba pamiętać o kaskach chroniących głowę. Rusztowania wraz z balustradami znajdziemy w ofercie sprzedawcy PROTECH, który umożliwia wynajem rusztowań i innego sprzętu budowlanego.
Czy konieczne są dodatkowe wymagania dla pracowników pracujących na wysokościach?
Należy pamiętać, że aby móc wykonywać pracę na wysokościach na rusztowaniach modułowych, czy drabinach i podestach konieczne jest posiadanie badań lekarskich, które potwierdzają zdolność do wykonywania takich prac. Bez uzyskanego zaświadczenia od uprawionego lekarza o braku zdrowotnych przeciwwskazań nie można wykonywać czynności na wysokości powyżej 1 metra na powierzchniach niezabezpieczonych ścianami.
Related Posts
- Sukienki na sylwestra
Sylwester coraz bliżej. Macie już wymarzoną kreację na ten wyjątkowy wieczór? Warto się postarać przy…
- Sposoby na spierzchnięte usta
Spierzchnięte usta to jedna z typowych dolegliwości sezonu zimowego. Często pojawiają się na skutek stosowania…
- Przebarwienia na skórze – sprawdź, co robić
Twarz to wizytówka każdego z nas. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dobrze, aby…