Szukaj
Close this search box.

Prace na rusztowaniu a BHP. Jak bezpiecznie wykonywać prace na wysokości?

wysokosciowe prace na rusztowaniu

Spis treści

Bez prac na wysokościach nie może obyć się żadna budowa, nawet budynku parterowego. Do wykonywania tego rodzaju działań powszechnie używa się rusztowań. Każdy korzystający z nich powinien znać podstawowe zasady BHP, które pozwalają uniknąć wypadków. Co należy wiedzieć o pracach na wysokości przy użyciu rusztowań?

Kiedy właściwie mamy do czynienia z pracą na wysokościach?

Praca na wysokości, która wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania przepisów BHP to ta, podczas której różnica między podłożem a stanowiskiem pracy wynosi 1 metr. Najczęściej jest to działanie przy wykorzystaniu rusztowania, czy na drabinie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie każda czynność odbywająca się na powyżej 1 metra nad posadzką będzie uznawana za pracę na wysokościach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stanowisko pracy jest z wszystkich stron osłonięte ścianami bądź przeszkleniem, a także w przypadku wyposażenia w stabilne konstrukcje gwarantujące bezpieczeństwo pracownika.

Wymogi dla rusztowań używanych do pracy na znacznych wysokościach

Zgodnie z zasadami BHP rusztowania, które są stanowiskiem pracy na wysokości powyżej 1 metra od podłoża, muszą zostać wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, które mają ograniczyć wypadki. Przede wszystkim rusztowanie powinno posiadać poręcz ochronną nie niżej niż na wysokości 1,1 metra. Dodatkowo balustrady muszą posiadać poprzeczki i krawężniki. Jeżeli ze względu na specyfikę pracy nie można zamontować balustrady na rusztowaniu, konieczne jest zastosowanie innych środków bezpieczeństwa. W większości przypadków są to szelki, siatki zabezpieczające oraz linki. Co więcej, trzeba pamiętać o kaskach chroniących głowę. Rusztowania wraz z balustradami znajdziemy w ofercie sprzedawcy PROTECH, który umożliwia wynajem rusztowań i innego sprzętu budowlanego.

Czy konieczne są dodatkowe wymagania dla pracowników pracujących na wysokościach?

Należy pamiętać, że aby móc wykonywać pracę na wysokościach na rusztowaniach modułowych, czy drabinach i podestach konieczne jest posiadanie badań lekarskich, które potwierdzają zdolność do wykonywania takich prac. Bez uzyskanego zaświadczenia od uprawionego lekarza o braku zdrowotnych przeciwwskazań nie można wykonywać czynności na wysokości powyżej 1 metra na powierzchniach niezabezpieczonych ścianami.