Szukaj
Close this search box.

Rośliny do łazienki – sprawdź, jakie wybrać

Spis treści

Łazienka to miejsce, które raczej nie kojarzy się z bujną roślinnością. A szkoda, bo nic tak nie zdobi wnętrza, jak piękne rośliny. Kwiaty wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat. Przynoszą wytchnienie, relaksują i uspokajają. Dzięki temu, że poprawiają jakość powietrza, dbają również o zdrowie domowników. Może czas zmienić przyzwyczajenia i zaprosić roślinki także do łazienki? W końcu to idealne dla nich miejsce, chociażby na panujące w niej warunki – wysokie temperatury i dużą wilgotność. A brak światła? Nie wszystkie łazienki mają okna. I na to jest rozwiązanie. Niektóre rośliny świetnie sobie radzą i w takich warunkach. Poniżej znajdziesz propozycje roślin, które idealnie odnajdą się w łazience.

Paprotka – nadal popularna

Nasze babcie uwielbiały paprotki i chętnie trzymały je w swoich mieszkaniach. Roślinki, które kojarzą się z wnętrzami PRL-u znów wracają do łask i cieszą się dużym powodzeniem. Mimo że są dość wymagające, bo potrzebują regularnego nawodnienia i tym samym nie wybaczają zapominalskim braku podlewania, to jednak warto zaprosić je do wnętrza swojego domu. Paprotka lubi pomieszczenia wilgotne, dlatego w łazience odnajdzie się idealnie!

Storczyk – niewymuszona elegancja

Storczyki nadal w modzie, o ile można tak powiedzieć o kwiatach. Są eleganckie, tak więc wspaniale ozdobią wnętrze, nawet to niewielkie. Storczyk dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu, więc nie musisz się martwić, że twoja łazienka nie ma okna.

Skrzydłokwiat – cud natury

Kolejnym kwiatem, który doskonale sprawdzi się w łazience jest skrzydłokwiat. Roślina ta lubi wilgotne i zacienione pomieszczenia, tak więc jej uprawa nie powinna przysporzyć problemów. Dlaczego skrzydłokwiat? Bo jest to kwiat o niezwykłej urodzie, który przepięknie zdobi wnętrza, a jednocześnie jest niewymagający w pielęgnacji. Gdy kwitnie, a może kwitnąć nawet cały rok, wypuszcza białe kwiaty o delikatnym zapachu, które ciekawie kontrastują z soczystą zielenią liści. Wieczorne rytuały pielęgnacyjne w towarzystwie tej rośliny z pewnością będą jeszcze przyjemniejsze.

Cibora zmienna – odrobina egzotyki w łazience

Ciekawą rośliną do łazienki jest także cibora zmienna, pochodząca z Madagaskaru. Jeśli lubisz nieco egzotyczne kwiaty to ten na pewno przypadnie ci do gustu. Znakiem rozpoznawczym cibory jest pióropusz ciemnozielonych liści, który przypomina ażurowy parasol. Efekt jest niesamowity. Sama roślina, jeśli jest właściwie pielęgnowana, może osiągnąć nawet 1 metr wysokości! Cibora jest niewymagająca. Nie potrzebuje naturalnego światła, ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne czego jej trzeba do szczęścia, do duże ilości wody.

Zachwycająca monstera

Tej rośliny chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W ostatnim czasie było o niej bardzo głośno. Ona sama zaliczyła kilka okładek i znalazła się w wielu magazynach o aranżacji i wystroju wnętrza. Jej uroda broni się sama i nie przestaje zachwycać. Co ciekawe, monstera świetnie sprawdza się nie tylko w salonie, ale również w łazienkach – tych bardzo jasnych, jak i nieco zacienionych, pozbawionych okna. Niestety nie mogą to być małe łazienki, bo roślina jest dość duża i potrzebuje przestrzeni.

Dracena – nie do końca zapomniany kwiat

Dracena to hit wystroju mieszkań z czasów PRL-u. Wydawać by się mogło, że roślina ta zeszła na dalszy plan i stała się zapomniana, ale nic z tych rzeczy! Wciąż ma się dobrze i nadal należy do jednych z najbardziej popularnych roślin. Jej znakiem rozpoznawczym są bardzo ładne, lancetowate liście o zielono-różowo-kremowym zabarwieniu. Mimo że rosnąc „dziko” potrafi osiągnąć nawet 5 metrów, to jednak uprawiana w warunkach domowych, w doniczce, nie przekroczy 3 metrów. Jako, że jest to naprawdę niewymagający gatunek, świetnie sprawdzi się w każdej łazience, nawet tej zacienionej. Jedyne o czym należy pamiętać hodując dracenę to woda – dużo wody!