Szukaj
Close this search box.

W jaki sposób można sfinansować zakup nowego mieszkania?

zakup nowego mieszkania

Spis treści

Kupno własnego mieszkania to ważny etap w życiu każdego człowieka. W Zachodniej Europie większość osób nie posiada własnych nieruchomości, tylko je wynajmują. W Polsce jednak póki co rynek najmu nie jest tak dobrze rozwinięty i w większości miast jest możliwość wynajmu mieszkań jedynie od ich prywatnych właścicieli. Ma to niestety wiele wad, spośród których najważniejsza jest taka, że ciężko w takim wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak u siebie w domu. Jedynym rozwiązaniem jest zakup własnego mieszkania. W jaki sposób można sfinansować tak duży zakup?

Zakup mieszkania ze środków własnych

Najlepszą i najbezpieczniejszą możliwością jest zakup nowego mieszkania ze środków własnych. W tym celu niezbędne jest jednak posiadanie dużych oszczędności i przydatna będzie też pomoc bliskich, którzy wesprą nas pomocą w uzbieraniu odpowiedniej sumy pieniędzy. Niestety możliwość zakupu mieszkania ze środków własnych nie zawsze jest realna, ponieważ nie zawsze klienci są w stanie samemu zebrać tak dużą sumę pieniędzy. Więcej na ten temat powiedziała nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy deweloperskiej Eko-Bud – jednego z największych deweloperów w okolicach Warszawy:

Zakup własnego mieszkania finansowany środkami własnymi to marzenie wielu klientów. Niestety w 2022 roku nie jest to łatwe, ponieważ ceny nieruchomości, m.in. ze względu na rosnącą inflację, wysokie koszty pracy i materiałów budowalnych, cały czas rosną i przez to nowe mieszkania są dużo droższe niż jeszcze 2-3 lata temu. Eko-Bud na szczęście aż tak bardzo swoich cen nie podnosi. Jest to związane przede wszystkim z tym, że realizowane przez nas kolejne etapy inwestycji Osiedle Pszczelin są budowane w Brwinowie pod Warszawą, a nie w samej stolicy. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymywać niskie ceny i cały czas zdobywamy coraz więcej nowych klientów.

Zakup mieszkania finansowany kredytem hipotecznym

Klienci, którzy nie mają możliwości kupna nowego mieszkania ze środków własnych, muszą korzystać z kredytów hipotecznych. Obecnie niestety ta forma finansowanie inwestycji mieszkaniowych nie jest już tak łatwo dostępna jak wcześniej. Rosnąca inflacja i stale podwyższane stopy procentowe mają duży wpływ na obliczaną przez banki naszą zdolność kredytową. W Polsce niemal wszystkie kredyty hipoteczne są zmiennie oprocentowane i w związku z tym zmiana wysokości stóp procentowych od razu wpływa na podwyższanie rat kredytów.

To wszystko sprawia, że żeby móc podpisać umowę kredytową, która sfinansuje zakup mieszkania za kilkaset tysięcy złotych, klienci muszą zarabiać dużo więcej niż wcześniej. Podpisując umowę z bankiem obecnie widać już, że warto jest się jednak decydować na umowy ze stałym oprocentowaniem.