Szukaj
Close this search box.

Wybór ekspresu do kawy – na co zwrócić uwagę?

Ziarna do kawy z ekspresu

Spis treści

Stoisz przed koniecznością zakupu nowego ekspresu do kawy? Nie wiesz, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze? Sprawdź nasz krótki poradnik. Dowiesz się z niego jak wybrać ekspres do kawy, by móc się cieszyć jego sprawnym działaniem przez długi czas. Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru, a tym samym przestrzeżemy przed najczęściej popełnianymi błędami przez innych kupujących.

 

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Zanim udasz się na zakup sprawdź, ile wiesz na temat modeli, które są dostępne na rynku. Oto krótki przegląd.

 

Ekspresy do kawy – ciśnieniowe

 

Najczęściej widywane są w kawiarniach czy restauracjach. Jednak w warunkach domowych również mogą się sprawdzić. Wyróżnia się tu dwa modele:

 

 

  • ciśnieniowy ekspres do kawy kolbowy – przeznaczony dla profesjonalistów; nie posiada dodatkowej funkcji mielenia kawy, za to ma wbudowany spieniacz do mleka. Jest dość ciężki i może okazać się dość trudny w obsłudze dla przeciętnego użytkownika.

 

Ekspresy do kawy – kapsułkowe

 

Obecnie to właśnie one cieszą się ogromną popularnością. Głównie ze względu na łatwą obsługę  i równie proste utrzymanie w czystości tego urządzenia. Zaletę też stanowi spory wybór kapsułek smakowych. Dodatkowy bonus to jego niewielki stosunkowo rozmiar. Stąd też kapsułkowe ekspresy do kawy zmieszczą się w każdej, nawet całkiem niedużej kuchni. Można też ustawić taki ekspres w swoim domowym biurze, by zawsze mieć pod ręką swoją ulubioną kawę.

 

Ekspresy do kawy – przelewowe

 

To jedne z najtańszych rodzajów tego typu urządzeń do zaparzania pysznej kawy. Jego ogromnym atutem jest możliwość zaparzenia dużej ilości kawy w stosunkowo krótkim czasie. Co ważniejsze dzbanek, w którym znajduje się zaparzona kawa, przez długi czas zachowuje wysoką temperaturę napoju. Oznacza to, że jeszcze długo po jej zaparzeniu, możesz cieszyć się cieplutkim naparem.

 

Wsypywanie ziaren kawy do ekspresu przelewowego

 

 

Idealny ekspres do kawy na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Lista cech, jakie musisz uwzględnić w czasie zakupów jest długa. My skupimy się na kilku najbardziej istotnych. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę gabaryty urządzenia. Do małych kuchni lepiej wybieraj kompaktowe modele. Kolejny istotny parametr, na jaki powinieneś zwrócić uwagę w trakcie wybierania, to moc urządzenia. Im jest ona wyższa, tym ekspres szybciej przygotuje dla Ciebie smaczny i pełen mocy napój. Po drugie, jeśli chcesz kupić ekspres ciśnieniowy, poszukaj modelu z młynkiem do kawy. Kawa ziarnista to często o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza, gdy pijesz jej naprawdę sporo. Po drugie daje Ci to większy zakres przygotowania smacznych napojów. W przypadku, gdy wybierasz ekspres kapsułkowy, przed zakupem sprawdź, jak wygląda sytuacja z dostępem do kapsułek oraz czy będzie to rzeczywiście opłacalna inwestycja. Jednak na tym nie kończy się lista ważnych parametrów. Poznaj pozostałe z nich.

 

Dodatkowe funkcje

Chodzi o wbudowany mechanizm mielenia kawy lub spieniania mleka czy też automatyczny wyłącznik. Ważna jest też obecność systemu automatycznego oczyszczania. Dzięki nim Twój ekspres do kawy stanie się bardziej funkcjonalny. Ty natomiast będziesz mógł się cieszyć dokładnie takim smakiem napoju, jaki lubisz najbardziej.

 

Prostota w obsłudze

Im prostszy będzie to model, tym bardziej będziesz zadowolony z jego zakupu. Zwróć na ten element szczególną uwagę, jeśli na przykład kupujesz taki ekspres na prezent, a nie masz pewności czy dana osoba umie posługiwać się tego typu urządzeniami.

 

Rodzaje napojów

Decydując się na to, jaki ekspres do kawy wybrać upewnij się, że urządzenie będzie w stanie przygotować Twoje ulubione wersje kawy. Nie ma sensu kupować urządzenia, które oferuje rodzaje kaw, jakich nie pijasz ani Ty, ani pozostali użytkownicy.

Przeczytaj jeszcze więcej o tym, jak wybrać ekspres do kawy, aby służył Ci długi czas.

Jaki ekspres do kawy na prezent?

 

Jeśli szukasz ekspresu do kawy na prezent przede wszystkim postaw na dobrze znanych producentów i uznane marki, jak na przykład Bosch itp. Po drugie inwestuj w kompaktowe modele. To ważne szczególnie, jeśli nie do końca orientujesz się, gdzie nowi właściciele ustawią swój ekspres. Postaw też na modele funkcjonalne, a jednocześnie niezbyt skomplikowane w użytkowaniu.

Tych błędów unikaj w czasie poszukiwań

 

Jak widzisz wybór dobrego ekspresu do kawy to wcale nie takie proste zadanie. Warto poświęcić na nie nieco czasu i uwagi. W rezultacie kupisz naprawdę dobry i trwały ekspres do kawy. Niestety w wielu wypadkach kupujący chcą zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Wówczas kierują się jedynie niską ceną urządzenia. Po drugie biorą pod uwagę jedynie jego atrakcyjny wygląd. Nie jest to właściwe podejście. Zwłaszcza, gdy patrzy się jedynie na te dwa atrybuty, nie zwracając uwagi na koszty związane z użytkowaniem ekspresu ani dodatkowe funkcje jakie posiada. Sam wygląd ekspresu również nie powinien odgrywać głównej roli w poszukiwaniach. Często to co wydaje się nam ładne, może okazać się niezbyt praktyczne, chociażby ze względu na kolor, formę, wielkość czy rodzaj zdobień.

 

Słowem podsumowania

 

Jeśli chcesz kupić dobry ekspres do kawy – czy to dla siebie czy na prezent – zwróć głównie uwagę na jego funkcje – zarówno podstawowe, jak i dodatkowe. Po drugie miej na uwadze markę producenta. Na przykład firma Bosch posiada w swoim asortymencie niedrogie, a niezwykle funkcjonalne ekspresy do kawy. Warto się zainteresować ofertą tego producenta, chociażby ze względu na łatwo dostępne części wymienne oraz długi okres gwarancyjny. Ponadto markowy ekspres to większa pewność, że płacisz za jakość, smak oraz długi czas bezawaryjnego działania. I wreszcie po trzecie – dobierz ekspres pod kątem swoich konkretnych potrzeb. Uwzględnij też wielkości pomieszczenia, w jakim urządzenie stanie.