Szukaj
Close this search box.

Jak wybrać dobre warsztaty fotograficzne?

jak wybrać warsztaty fotograficzne

Spis treści

Warsztaty fotograficzne to szansa na pogłębienie wiedzy dotyczącej dobrego i profesjonalnego fotografowania. To także doskonała okazja do rozwinięcia własnej wyobraźni i kreatywności. Uczestnicy warsztatów uczą się prawidłowego komponowania i kadrowania zdjęć, a także umiejętnego wykorzystywania światła. Poznają głębię ostrości i uczą się odpowiednio z niej korzystać. Poznają też inne techniczne aspekty wykonywania zdjęć. To w skrócie. Warsztaty fotograficzne (zobacz tutaj: https://www.akademianikona.pl/warsztaty/) mają na celu udoskonalanie posiadanych już umiejętności lub naukę nowych technik fotografowania. Nierzadko rozbudzają też nowe talenty i pozwalają odkrywać nieznane dotąd horyzonty. Czy warto się zapisać na warsztaty fotograficzne i jak wybrać te najlepsze? O tym poniżej.

Czy warto zapisać się na warsztaty fotograficzne?

Zdecydowanie tak! Nigdy bowiem nie nauczymy się samodzielnie tego, czego możemy nauczyć się od fachowców i mistrzów fotografii. Nawet jeśli jesteśmy bardzo utalentowani, to jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec wszystkiego. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z własnych niedociągnięć, na które może nam zwrócić uwagę ktoś, kto naprawdę się na tym zna i kto „zjadł zęby” na fotografowaniu. Warsztaty pozwalają nam bazować na wiedzy artystów, których podziwiamy i których pracę podglądamy od kuchni.

warsztaty fotograficzne jak szukać

Jak wybrać dobre warsztaty fotograficzne?

Zanim zaczniemy wybierać warsztaty fotograficzne, musimy zastanowić się na czym dokładnie nam zależy i czego chcemy się nauczyć. Musimy określić, czy chcemy nauczyć się obsługi konkretnego sprzętu, czy skupić się na nauce kadrowania. Czy chcemy poznać tajniki fotografii portretowej, streetowej, reklamowej, a może krajobrazowej. To bardzo ważne. Tylko warsztaty o określonej tematyce dadzą nam to, na czym najbardziej nam zależy. Fotografia to rozległa dziedzina, dlatego zawsze lepiej wybrać konkretną tematykę i dowiedzieć się jak najwięcej niż wybrać kurs ogólny i tak naprawdę nie dowiedzieć się niczego.

Druga istotna kwestia to poziom zaawansowania. Szukajmy tych kursów, które odpowiadają naszej aktualnej wiedzy. Jeśli posiadamy już jakąkolwiek wiedzę na temat robienia zdjęć, to nie powinniśmy wybierać warsztatów dla początkujących, bo nie dość, że nie dowiemy się niczego nowego, to na dodatek stracimy tylko czas i pieniądze. Warsztaty muszą być dopasowane do poziomu naszej wiedzy. Tylko wtedy mają sens.

Gdzie szukać warsztatów fotograficznych?

Oczywiście można popytać znajomych, zwłaszcza jeśli obracamy się w kręgu osób zainteresowanych fotografią, ale najlepszym źródłem informacji jest Internet. Prawda jest taka, że każda dobra i szanująca się szkoła fotograficzna posiada swoją stronę internetową, na której można przeczytać szczegółowe informacje na temat proponowanych przez nią kursów i warsztatów. Wystarczy tylko wybrać konkretną szkołę i zapoznać się z jej ofertą dotyczącą warsztatów. Może akurat będą mieć dla nas coś odpowiedniego 🙂

warsztaty fotograficzne zalety

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając warsztatów?

Gdy już jakieś warsztaty wzbudzą nasze zainteresowanie, warto poczytać co dokładnie mają nam do zaoferowania, a więc czego będziemy mogli się nauczyć, jaki jest program warsztatów, jak będzie wyglądała nauka i do kogo warsztaty są skierowane – chodzi tu głównie o informacje, czy są to warsztaty dla początkujących, czy dla zaawansowanych. Warto również dowiedzieć się czy kurs ma charakter typowo teoretyczny, czy może teoria połączona jest z praktyką. Zawsze lepiej wybrać to drugie, a więc teorię połączoną z praktyką, bo tylko taki kurs ma faktyczny sens. Warto również poznać osoby, które owy kurs będą prowadzić. Nie zaszkodzi wpisać ich nazwiska w wyszukiwarkę i prześledzić pokrótce życiorys oraz obejrzeć wykonane przez nich zdjęciach. Dobrze, żeby byli to aktywni fotografowie wciąż wykonujący fotografie.  Dobrze jest również dowiedzieć się, czy kurs kończy się uzyskaniem certyfikatu lub innego papieru potwierdzającego naukę. Papier zawsze warto posiadać w swoim zawodowym archiwum 🙂