W dzisiejszych czasach każdy z nas może robić zdjęcia. Wystarczy telefon z aparatem fotograficznym i gotowe. Oczywiście nie oznacza to, że każdy z nas może robić dobre zdjęcia. Ta czynność wymaga już większego wtajemniczenia i większej wprawy. Nauczenie się sztuki fotografii wymaga czasu i sprzyjających warunków, nie mówiąc już o właściwym sprzęcie. Jak i gdzie uczyć się robienia zdjęć? Żyjemy w czasach, w których dostęp do wiedzy jest bardzo łatwy. Wystarczy odrobina chęci, a znajdziemy odpowiednie dla siebie źródło wiedzy i inspiracji. Poniżej zgromadziłam dla was kilka pomysłów, skąd można czerpać naukę o fotografii i fotografowaniu.
Książki o fotografii
Książki to zawsze doskonały punkt wyjścia, dlatego przygodę z fotografią warto zacząć właśnie od nich. Szczególnie jedna pozycja warta jest uwagi. To książka Michaela Langforda “Fotografia od A do Z”. Jestem pewna, że znajdziecie w niej to, czego szukacie. Na pewno pozwoli rozwiać niektóre wątpliwości i znacznie rozświetli nowo wybraną drogę. A jeśli zależy wam na czymś nowszym i świeższym, sięgnijcie po “Nowy podręcznik fotografii” Johna Hedgecoe.
Cudze zdjęcia
Wiele osób, które zjadły zęby na fotografii, zgodnym głosem przyznaje, że nie ma nic lepszego niż nauka na cudzych pracach. Jeżeli zaczniecie oglądać dobre zdjęcia to zaczniecie chłonąć je do siebie. Wyrobicie też w sobie odpowiedni gust. Oglądając zdjęcia najlepszych fotografów, z czasem nauczycie się, jak mają wyglądać wybitne fotografie. I do takich efektów będziecie dążyć. Zdjęcia możecie oglądać dosłownie wszędzie: w galeriach, Internecie, czasopismach, itp.
Blog fotograficzny
Dobry blog fotograficzny to także świetna szkoła. Branża fotograficzna nie jest już hermetyczna i niedostępna. Dziś nawet bardzo znani fotografowie wykorzystują własne strony internetowe do prezentowania portfolio, a przy okazji prowadzą autorskie blogi z przydatnymi poradami, które dla nas amatorów fotografii, mogą być bardzo pomocne. Wybierając blog fotograficzny warto postawić na taki, który prowadzony jest przez fotografa aktywnego zawodowo, a więc takiego, który jest na bieżąco ze wszystkimi fotograficznymi nowinkami.
Kursy fotograficzne
Blog fotograficzny czy książki to jedno. Warto również poszukać warsztatów lub kursów fotograficznych i uczyć się fotografii tzw. praktycznej. Kursy fotograficzne pozwalają poznać rozmaite techniki związane z różnym rodzajami fotografii. Pozytywnie nastrajają do samej fotografii, ponieważ mobilizują do działań i podnoszą umiejętności. Poza tym pozwalają poznać ludzi, którzy tak samo jak my są pasjonatami fotografii. Wymienianie się spostrzeżeniami, wzajemne inspirowanie się czy uczenie się na cudzych zdjęciach – wszystko to bardzo procentuje na przyszłość.
Grupy na FB
Mówi się, że w dzisiejszych czasach Facebook jest centrum dowodzenia. To właśnie tutaj toczy się duża część naszego życia. Wykorzystując go we właściwy sposób, możemy dużo się nauczyć. Jak dobrze poszukacie, znajdziecie kilka fajnych stron na FB, gdzie ludzie dzielą się swoimi zdjęciami, czekając na ocenę i ktoś te fotki faktycznie komentuje. Opinia osoby bardziej doświadczonej może nas wiele nauczyć.
Related Posts
- Jak się uczyć fotografii. Gdzie się uczyć fotografii. Od kogo się uczyć fotografii
Dziś na tapetę weźmiemy naukę robienia zdjęć. Jak wiadomo, fotografia cieszy się dużą popularnością. Lubimy…
- Jak NIE uczyć się angielskiego?
To, że warto uczyć się języka angielskiego wie dziś każdy. Nie będę więc prawić Wam…
- Jak się uczyć fotografii. Poznaj kilka prostych zasad!
Dziś na tapetę weźmiemy zagadnienie, jak się uczyć fotografii. Wiem, że większość z Was jest…