Szukaj
Close this search box.

Jak wychować szczęśliwe dziecko – kilka sprawdzonych porad

jak wychować dziecko

Spis treści

Na pewno każdy rodzić przyzna mi rację jeśli powiem, że wychowanie dziecka to trudna i bardzo często żmudna praca. Tak moi drodzy – to praca, w którą należy włożyć nieco wysiłku. Dziś na tapetę weźmiemy temat, który chyba najbardziej intryguje rodziców, a niektórym wręcz spędza sen z powiek – jak wychować szczęśliwe dziecko. Bo przecież każdy z nas marzy, aby wychować dzieci na porządnych, przyzwoitych, a przede wszystkim szczęśliwych ludzi. Aby zgłębić temat i móc podzielić się z Wami pewną wiedzą, przeczytałam wiele artykułów i książek na temat wychowywania dzieci. Poniżej znajdziecie kilka porad na temat tego, jak powinno wyglądać wzorcowe wychowywanie dziecka, a także kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak wychować dziecko, by było szczęśliwe i spełnione.

Po pierwsze – zawsze słuchaj dziecka

Wychowanie dziecka powinno zacząć się od… słuchania dziecka. I nie chodzi tu o słuchanie wymagań czy oczekiwań malucha, a o to, co ma nam do powiedzenia. Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko było szczęśliwe i docenione, pokażcie mu, że je słuchacie. Na przykład wtedy, gdy opowiada o kolegach z podwórka, przedszkolu czy szkole. Dopytujcie, upewniajcie się czy oby dobrze zrozumieliście komunikat. W ten sposób dacie dziecku poczucie, że jest dla Was ważne. Tym sposobem unikniecie też złego zachowania dziecka, którym będzie chciało zwrócić na siebie Waszą uwagę.

Po drugie – dotrzymujcie obietnic

Sfrustrowane dziecko, to dziecko rozczarowane. A jak najłatwiej rozczarować malucha? Nie dotrzymując danego mu słowa. Jeśli wiecie, że czegoś nie możecie zrobić, nie mamcie dziecka obietnicami. Przykład: dziecko prosi Was o pieska lub kotka. Zamiast mówić, że dostanie zwierzaka jak coś tam zrobi (pójdzie do szkoły, skończy pierwszą klasę), spokojnie wytłumaczcie, dlaczego tego zwierzaka posiadać nie może. Jeśli np. musicie zostać w pracy, choć mieliście iść z dzieckiem do kina, wytłumaczcie, że to wyjątkowa sytuacja i zróbcie coś, co to wynagrodzi.

Po trzecie – mówcie prawdę i bądźcie wzorem do naśladowania

Wychowanie dziecka zawsze musi opierać się na prawdzie. Zawsze mówcie dziecku prawdę. Oczywiście ta prawda musi być dostosowana do wieku dziecka i mówiona w sposób, który dziecko może przyjąć. Dzieci mają szósty zmysł i czytają miedzy wierszami. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, a Wy na kogoś, komu nie można ufać. Bądźcie też wzorem do naśladowania, bo najłatwiej uczyć się na przykładach. Chcecie, aby Wasze dziecko wyrosło na pracowitego i wiarygodnego człowieka? Bądźcie pracowici i wiarygodni.

Po czwarte – sprawcie, aby dziecko czuło się potrzebne

Jak wychować szczęśliwe dziecko? To proste. Pokazujcie mu na każdym kroku, jak bardzo jest dla Was ważne. Postarajcie się, żeby dziecko czynnie uczestniczyło w życiu rodzinnym. Możecie np. urządzić wspólne sprzątanie, w którym dostanie własne zadania do wykonania, np. zetrze kurze z niższych półek albo poskłada swoje ubranka. Róbcie tak, aby dziecko wiedziało, jak bardzo jego pomoc jest dla Was ważna. Za każdym razem, gdy maluch zrobi coś dobrze lub wywiąże się ze swoich obowiązków, pochwalcie go lub podziękujcie mu. Pozwólcie też na wyrażanie dziecku własnych opinii. Nie narzucajcie, tylko dawajcie możliwość wyboru – jeśli np. wybieracie się na rodzinny piknik i zastanawiacie się nad celem wycieczki, zapytaj malucha o zdanie, np. czy woli jechać do parku czy nad jezioro, a może do lasu.

Po piąte – rozwijajcie zainteresowania malucha

Jak wychować dziecko, które będzie czuło się spełnione i ważne? Pozwalając mu rozwijać jego własne zainteresowania, nawet wtedy, gdy będą sprzeczne z tym, czego Wy chcecie. Bacznie obserwujcie swoje dziecko, słuchajcie tego, co mówi o swoich zainteresowaniach, a jednocześnie pokazujcie bogactwo możliwości, jakie ma do wyboru. Na pewno wiecie, co Wasze dziecko lubi robić najbardziej. W końcu każdy rodzic to wie. Ułatwiajcie więc dziecku realizację jego pasji i nigdy nie narzucajcie własnych. To, że mama kochała teatr, wcale nie znaczy, że dziecko też ma kochać aktorstwo. To, że tata uwielbiał kopać piłkę nie oznacza, że syn ma iść w jego ślady. I tak dalej, i tak dalej. Niech maluch sam zdecyduje co chce robić i niech robi to, co lubi i co go interesuje.

Po szóste – uczcie dziecko dzielenia się z innymi

Mądre wychowanie dziecka to także wychowanie w trosce o potrzeby drugiego człowieka. Są kraje, w których dziecko od małego uczone jest dzielenia się. Rodzice dając dziecku kieszonkowe, uczą dzielić je na 3 części: wydatki, oszczędności i kwota przeznaczona na pomoc innym. Włączenie dzielenia się z potrzebującymi do stałego planu budżetu dziecka uczy je dobroczynności i wrażliwości. Kwota, jaką dziecko przeznaczy na cele charytatywne, nie powinna być jednak narzucona przez rodziców ani z góry określona. Jeśli dziecko ustali ją samo, poczuje o wiele większą radość z dzielenia się z innymi z własnej, nieprzymuszonej woli.

Powyższe porady to tylko kropla w morzu. Jeśli chcecie poczytać więcej na temat tego, jak wychować dziecko, a zwłaszcza jak wychować szczęśliwe, jednocześnie odpowiedzialne i zaradne dziecko, zapraszam tutaj: http://mamadu.pl/128573,wychowanie-dziecka-ktore-ma-wszystko-czego-pieniadze-ucza-dzieci