Szukaj
Close this search box.

Antykoncepcja długoterminowa. Co o niej wiemy?

ginekolog warszawa

Spis treści

Mówi się, że antykoncepcja długoterminowa to najlepsze rozwiązanie dla zapominalskich. Ale czy aby na pewno tylko dla nich? Na pewno jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla kobiet młodych i aktywnych zawodowo, które cenią niezależność i swobodę. To rozwiązanie dla kobiet, które nie lubią być stawiane pod ścianą i chcą mieć wybór. Co dokładnie kryje się pod pojęciem antykoncepcji długoterminowej? Najprościej mówiąc – szereg rozwiązań polegających na przyjęciu hormonu w celach antykoncepcyjnych raz na dłuższy czas. Taką możliwość zapewniają nowoczesne systemy wewnątrzmaciczne i implanty podskórne. W odróżnieniu od tabletek czy tak modnych w ostatnim czasie plastrów, zawierają one tylko jeden rodzaj hormonu.

Co wiemy o skuteczności?

Antykoncepcja długoterminowa gwarantuje skuteczność niezależną od dawkowania, co wpływa na stopień satysfakcji kobiet. Znacznie niweluje ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę, co w przypadku popularnej pigułki nie do końca jest takie pewne. Zawodność tabletki antykoncepcyjnej wynika głównie z braku schematyczności w jej stosowaniu. Tabletka może zawodzić także przy każdym zatruciu, biegunce, wymiotach czy stosowaniu antybiotykoterapii. W przypadku wkładek domacicznych czy implantów podskórnych, a więc głównych metod antykoncepcji długoterminowej, tego typu problemy w ogóle nie istnieją. Długoterminowe metody antykoncepcyjne są środkiem stałym i cechują się długim terminem działania, nawet do 5 lat. Co za tym idzie, pozwalają kobiecie cieszyć się życiem bez przestrzegania dyscypliny i poddawania się reżimowi. Najlepiej o zaletach antykoncepcji długoterminowej porozmawiać ze specjalistą. Powinien to być lekarz ginekolog. Bo któż inny zna się na temacie lepiej? Dziewczyny, których interesuje ginekolog z Warszawy, odsyłam tutaj: http://www.ginweb.pl/. Dzięki wygodnej wyszukiwarce, szybciej znajdziecie odpowiedniego specjalistę.

domaciczny środek antykoncepcyjny

Co mamy do wyboru?

Metody antykoncepcji są bardzo różne, dzięki czemu każda kobieta może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Do wyboru mamy: podskórny implant hormonalny, domięśniowy zastrzyk długodziałający, wewnątrzmaciczną wkładkę miedzianą oraz wewnątrzmaciczny system hormonalny.

  1. Wewnątrzmaciczny system hormonalny (99,8% skuteczności)

Ta metoda antykoncepcji ma postać niewielkiej wkładki w kształcie litery T, którą lekarz ginekolog wprowadza do macicy. Stale uwalniany hormon zapobiega ciąży na trzy sposoby: zagęszcza śluz szyjki macicy, zmniejsza aktywność plemników oraz prowadzi do ścieńczenia wyściółki macicy. Metoda działa od 3 do 5 lat.

  1. Wewnątrzmaciczna wkładka miedziana (99,4% skuteczności)

Jest to nieduże urządzenie wykonane z elastycznego plastiku i miedzi. Efekt antykoncepcyjny jest wynikiem współdziałania plemnikobójczych jonów miedzi, które niszczą bądź spowalniają plemniki, wzrostu gęstości śluzu szyjkowego i pojawienia się w nim krwinek białych. Wkładka podlega wymianie po 3-10 latach.

  1. Implant podskórny (99,5 proc. skuteczności)

Jest to niewielki, giętki pręcik nasączony hormonem. Wszczepia się go w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia. Metoda ta wystarcza na 3 lata.

  1. Domięśniowy zastrzyk długodziałający (skuteczność 99,8% skutecności)

Zastrzyk aplikowany jest regularnie – co 12 tygodni. Zawiera jeden rodzaj hormonu, odpowiednik kobiecego progesteronu.