Szukaj
Close this search box.

Zbadaj sobie cukier i sprawdź czy to nie cukrzyca!

cukrzyca objawy

Spis treści

Codziennie w naszym kraju odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowania na cukrzycę. Według przeprowadzonych badań, na dzień dzisiejszy z cukrzycą zmaga się aż 3 miliony osób. Prawie połowa z chorujących, nawet nie wie, że jest chora. Jak to możliwe? Cukrzyca to bardzo podstępna choroba, która daje bardzo niejednoznaczne objawy. Często bywa mylona ze zwykłym zmęczeniem czy przepracowaniem. Na co zwrócić uwagę i co powinno nas skłonić do wykonania szczegółowych badań?

  1. Nagły spadek lub wzrost wagi

Utrata wagi to zwykle objaw cukrzycy typu 1, występującej przy za małym poziomie insuliny. Nadmiar glukozy i niedobór insuliny powodują zaburzenia metaboliczne. A gdy organizm nie ma dostępu do porcji energii, zaczyna korzystać z zapasów ‒ tłuszczu i białek z mięśni. W przypadku cukrzycy typu 2 waga spada, gdy poziom glukozy jest bardzo wysoki, a komórki trzustki nie są w stanie produkować już insuliny. Ale na początku choroby waga może bardzo rosnąć, bo wtedy po organizmie krąży za dużo insuliny, a ta pobudza apetyt i wspomaga odkładanie się tłuszczu. Cukrzycy typu 2 sprzyja zarówno nadwaga, jak i otyłość brzuszna.

  1. Większe pragnienie

Poza spadkiem lub wzrostem wagi, zaniepokoić powinno także większe niż dotychczas pragnienie. U cukrzyków jest ono wręcz trudne do ugaszenia. Osoba, która choruje na cukrzycę non stop sięga po płyny, a mimo to cały czas czuje się spragniona. To dość charakterystyczny objaw choroby. Zaalarmować powinno również częste chodzenie do toalety. Oddawanie dużych porcji moczu powyżej sześciu razy dziennie i wstawanie w nocy do ubikacji oznacza, że należy zacząć bacznie się obserwować. Taki stan nazywa się wielomoczem i jest bardzo charakterystyczny dla cukrzycy.

  1. Senność, zmęczenie, wahania nastroju

W cukrzycy zmęczenie czy nadmierna senność są na porządku dziennym. Wynika to głównie z faktu, że organizm nie jest w stanie wykorzystywać zapasów glukozy i brakuje mu paliwa. Jeśli zmęczenie nie jest chwilowe i nie wiąże się z wiosennym przesileniem, a do tego towarzyszy mu niechęć do wykonywania codziennych obowiązków, warto zgłosić się do lekarza.

  1. Kłopoty ze skórą

Swędzące stopy, dłonie, łydki. Przesuszona i łuszcząca się skóra. Do tego wypryski na skórze, wypadające włosy. To kolejne z objawów cukrzycy. Zbyt wysoki poziom cukru uszkadza naczynia, przez co skóra jest niedożywiona, a w związku z tym nadwrażliwa. Rany gorzej się goją, mogą się także tworzyć mini wylewy (większe siniaki). Jeśli coś takiego zaobserwujemy na swojej skórze, powinniśmy udać się do lekarza lub za niewielką opłatą wykonać badania na cukrzycę.