Szukaj
Close this search box.

Bieganie – co jeść po treningu?

co jeść po bieganiu

Spis treści

Bieganie cieszy się dużym powodzeniem. Gdzie nie spojrzeć, tam wszyscy biegają. Niektórzy nie zaczną dnia, jeśli wcześniej nie przebiegną choć kilku kilometrów. Nic dziwnego, gdyż tego typu aktywność fizyczna wciąga i uzależnia jak mało co. Bieganie to antidotum na wszystko – zły humor, stres, niepowodzenia w życiu, nadprogramowe kilogramy. Świetnie wzmacnia organizm i kształtuje całą sylwetkę. Poprawia wydolność, odchudza, zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym, a także daje kopa i siły do działania. Niektórzy twierdzą, że jest lepsze niż kawa. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że samo bieganie to połowa sukcesu. Bardzo ważne są również posiłki serwowane tuż po. Co jeść po przebiegnięciu krótkiego, średniego i długiego dystansu?

Bieganie krótkodystansowe

Zanim na dobre rozwiniesz skrzydła, z pewnością będziesz biegać krótsze dystanse, np. 5 kilometrów. Taki trening nie wymaga jakiegoś szczególnego jadłospisu, ale nie oznacza to, że możesz lekceważysz dietę. Aby zaspokoić pierwszy głód możesz sięgnąć po kromkę pełnoziarnistego pieczywa posmarowaną miodem. Nie masz czasu? Złap kilka sztuk daktyli i zjedz je w drodze do pracy lub szkoły. Dobrze sprawdzą się też owoce i soczyste warzywa.

Bieganie o średniej mocy

Trening trwający ponad pół godziny wymaga już wspomagania energetycznymi produktami. Możesz sięgnąć po batona proteinowego lub przygotować sobie koktajl na bazie banana i jogurtu naturalnego. Biegasz wieczorem? Po treningu zjedz pierś kurczaka z warzywami.

co jeść po bieganiu

Bieganie długodystansowe

Bieganie 10 kilometrów lub więcej to bieganie długodystansowe, zaliczane do wysiłku intensywnego. Tutaj to, co zjemy w pierwszej kolejności, odgrywa istotną rolę. Aby odzyskać utracone paliwo, warto sięgnąć po dobrej jakości węglowodany i co ważne – w odpowiedniej ilości. Właściwe dla siebie proporcje można obliczyć w łatwy sposób. Jeśli ważysz 60 kilogramów, to porcja węglowodanów powinna wynosić 30 gramów. Jeśli ważysz 55 kilogramów, to porcja węgli powinna równać się 27,5 gramów. Dobrze sprawdzą się tu batony z białkiem lub napoje energetyczne. Biegając popołudniową lub wieczorową porą możesz postawić na posiłek węglowo-proteinowy. Przy czym proporcje powinny wyglądać w następujący sposób 4:1 z czego 4 to węgle, a 1 proteiny.