Szukaj
Close this search box.

Chcesz jeść zdrowo? Tych produktów nigdy ze sobą nie łącz!

zdrowa dieta

Spis treści

Zdrowy styl życia jest obecnie bardzo modny. I dobrze. To zdecydowanie najzdrowszy trend z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Niestety, bardzo często dbając o zdrowe odżywienia i tak popełniamy szereg błędów. Spytasz, jak to możliwe? Bo przecież czytasz etykiety, unikasz złych tłuszczów i cukru, do tego omijasz z daleka żywność przetworzoną. Wszystko super, ale czy odpowiednio łączysz ze sobą poszczególne produkty spożywcze? Wiele modnych i pozornie zdrowych duetów nie jest tak zdrowa, jak nam się wydaje. Owszem, każdy z produktów danego duetu sam w sobie jest wartościowy, ale w parze z drugim tworzy nie do końca zdrową mieszankę. Jakich produktów nie można ze sobą łączyć? O tym poniżej. Zapraszam!

Jakich produktów ze sobą nie łączyć: banany i mleko

Banany i mleko to popularny duet, z którego można przygotować pyszny koktajl. W czym więc problem? A w tym, że słodkie owoce (a banany do takich zaliczamy) powinny być spożywane oddzielnie. To samo tyczy się mleka. Napój ten powinien być spożywany solo. Owszem, koktajl z bananów na bazie mleka nie będzie dla nas zabójczy, ale skutecznie spowolni układ trawienny. Jeśli jesteś na diecie i dbasz o swój metabolizm, na pewno ci nie pomoże. Jeśli lubisz banany to zajadaj się nimi bez dodatków.

Ziemniaki i porcja mięsa

Kolejny duet jest równie popularny, co banany i mleko. Kto z nas przynajmniej kilka razy w swoim życiu nie jadł mięsa w towarzystwie gotowanych lub pieczonych ziemniaczków? Niestety tego typu połączenie to duży błąd. Ziemniaki posiadają skrobię, która do strawienia potrzebuje alkalicznych płynów trawiennych. Mięso to białko, a białko jest trawione w obecności kwaśnych płynów. Co z tego wynika? Jeśli razem trafią do żołądka, prawdopodobieństwo zgagi i wzdęć jest bardzo duże. Tak więc dla lepszego zdrowia i samopoczucia mięso jemy osobno i ziemniaczki osobno.

jakich produktów ze sobą nie łączyć

Śniadaniowy duet: kanapki i kawa

Jesz na śniadanie kanapki i popijasz je kawę. Jak najszybciej przestań to robić. Węglowodany proste bardzo utrudniają wchłanianie wapnia, przez co osłabiają układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Jeśli kanapki to bez kawy. A jeśli kawa, to bez kanapek!

Pozornie zgrany duet pomidory i ogórki

Robiąc sałatkę bardzo często łączymy ogórka z pomidorem. Bo tak robi każdy. Bo to proste i sprawdzone rozwiązanie. Niestety, połączenie tych dwóch warzyw to duży błąd. Duet pomidora i ogórka zaburza procesy biochemiczne zachodzące w naszym organizmie. Nie dość, że zjadając taką sałatkę narażamy siebie na złe samopoczucie i obrzęki, to na dodatek witaminy zawarte w tych warzywach są nieprawidłowo trawione. Tak więc sałatkom mówimy tak, ale pod warunkiem, że albo zawierają pomidora, albo ogórka.