Szukaj
Close this search box.

Chcesz mieć piękne włosy? Nigdy tego nie rób!

mycie włosów porady

Spis treści

Każda z nam marzy o pięknych, gęstych i błyszczących włosach. Nie bez powodu. Piękne włosy uznawane są bowiem za największy atut kobiety. Niestety, zdecydowana większość z nas popełnia szereg błędów w codziennej pielęgnacji, które  sprawiają, że włosy tracą na swej urodzie. Jak zapewne wiecie, podstawą pielęgnacji włosów jest ich mycie. I to właśnie ono bywa bolączką niektórych z nas. Niewłaściwe mycie włosów może im bardzo zaszkodzić. Czy wiecie jak prawidłowo myć włosy, a zwłaszcza czego nie robić podczas takiego mycia? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze – zanim zaczniesz myć włosy, przepłucz je ciepłą wodą

Niby każda z nas wie, że przed rozpoczęciem mycia włosów należy zwilżyć je wodą. Nie każda jednak wie, aby ta woda była optymalnie ciepła – nie za zimna, nie za ciepła. A tylko ciepła woda jest w stanie otworzyć łuski włosa, dzięki czemu lepiej przyjmą one kosmetyki pielęgnacyjne. Zbyt zimna lub zbyt gorąca woda może podrażniać skórę głowy, niszczyć strukturę włosa i wpływać niekorzystnie na pracę gruczołów łojowych.

Po drugie – zawsze nakładaj najpierw odżywkę

Jeśli masz długie włosy, zanim nałożysz szampon, nałóż najpierw odżywkę. To nie żart. Zabieg ten ochroni delikatne końce przed przesuszeniem i dalszym uszkodzeniem struktury przez detergenty podczas mycia.

Po trzecie – szampon nakładaj zawsze tylko na skórę głowy

Podczas mycia włosów, staraj się używać jak najmniej szamponu. Szampon nakładaj zawsze na skórę głowy, a nie na końce włosów. Włosy należy potraktować jedynie spływającą z głowy pianą lub od razu odżywką. Włosy im dalej skóry głowy, tym są starsze i delikatniejsze, dlatego nie jest wskazane traktowanie ich szamponami, które zazwyczaj mają silnie oczyszczający skład.

mycie-wlosow

Po czwarte – nigdy nie szarp włosów

Wiele z nas myśli, że im mocniej umyje włosy, tym będą one czystsze. A prawda jest taka, że włosy należy traktować z wyczuciem, bardzo delikatnie. Podczas mycia włosów, warto delikatnie pomasować skórę opuszkami palców. Pobudzi to włosy do wzrostu i sprawi, że będą piękniejsze.

Po piąte – nigdy nie myj włosów dwa razy

Jestem pewna, że nie raz zdarzyło Ci się myć włosy dwa razy z rzędu. Niestety, zabieg ten jest bardzo niepoprawny. Nawet jeśli nasze włosy są bardzo tłuste, nie ma potrzeby spłukiwania szamponu i nakładania kosmetyku jeszcze raz. Przy codziennym lub przynajmniej częstym myciu, jednokrotne potraktowanie włosów szamponem jest optymalne i naprawdę wystarczy.

mycie-wlosow-metody-mycia-wlosow-codzienne-mycie-wlosow-przetluszczajace-s_3362788

Po szóste – spłukuj włosy chłodną wodą

Ostatnim etapem mycia włosów jest dokładne ich płukanie tak, aby pozbyć się szamponu. Pamiętaj, aby ostatnie płukanie odbywało się zawsze przy użyciu chłodnej wody. Chłodny strumień dobrze zamknie łuski włosów i sprawi, że nasza fryzura będzie bardziej lśniąca.

Po siódme – nigdy nie trzyj włosów ręcznikiem

Po umyciu włosów, przychodzi czas na ich wysuszenie. Zazwyczaj wtedy mocno pocieramy włosy ręcznikiem tak, aby później krócej suszyć je suszarką. Błąd! Aby włosy pozostawały w dobrej formie, nie wolno pocierać ich ręcznikiem. Co więc robić? Po prostu na kilka minut owiń włosy ręcznikiem, robiąc tzw. turban.