Korzeń to część zęba, która utrzymuje go w zębodole. Stanowi 2/3 długości zęba i zbudowany jest z cementu korzeniowego, zębiny oraz miazgi. Przez otwór w jego wierzchołku przechodzą nerwy oraz naczynia krwionośne, które odżywiają ząb. Istnieją jednak sytuacje, w których zachodzi konieczność usunięcia korzenia zęba. Kiedy tak się dzieje i jak przebiega ta procedura?
Wskazania do usunięcia korzenia zęba
Choć w wielu przypadkach korzeń zęba nie boli, pozostaje on razem z otaczającym dziąsłem i kością w ciągłym stanie zapalnym. W wyniku tego nieusunięty korzeń stanowi źródło zagrożenia, które rozprzestrzenia bakterie nie tylko w jamie ustnej, ale także na cały organizm. Może to powodować liczne problemy z sercem, płucami, wątrobą czy układem kostno-stawowym. O tym, czy dany korzeń powinien zostać usunięty, decyduje lekarz stomatolog na podstawie badania fizykalnego oraz diagnostyki obrazowej. Na pewno zaleci jego usunięcie, jeśli jest złamany lub zniszczony próchnicą, ponieważ nie nadaje się wówczas do dalszego leczenia ani odbudowy protetycznej.
Przebieg zabiegu chirurgicznego usunięcia korzenia zęba
Chirurgiczne usunięcie korzenia zęba wykonuje chirurg stomatologiczny. Zabieg ten można zrealizować między innymi w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Rozpoczyna się on od podania pacjentowi miejscowego znieczulenia. W wyspecjalizowanych placówkach istnieje również możliwość przeprowadzenia całej procedury pod narkozą. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do usunięcia korzenia. Jeśli istnieje taka potrzeba, nacina dziąsło, aby odsłonić korzeń zęba. W niektórych przypadkach, aby rozdzielić kilka korzeni połączonych ze sobą, używa wiertła.
W następnej kolejności za pomocą narzędzi chirurgicznych lekarz oddziela korzeń od kości szczęki lub żuchwy oraz usuwa go kleszczami. Jeśli zachodzi konieczność usunięcia nadmiaru kości, ponownie używa wiertła. Następnie wyłyżeczkowuje miejsce po ekstrakcji oraz zakłada gąbkę hemostatyczną, aby wspomóc wytworzenie skrzepu. Chirurgiczne usunięcie korzenia zęba kończy się założeniem szwów w celu zamknięcia rany. Jeżeli jest to konieczne, lekarz przepisuje pacjentowi lek przeciwbólowy i antybiotyk. Przez dwie godziny po zabiegu nie można nic jeść ani pić, a przez pierwszą dobę należy stosować zimny okład w celu uniknięcia powikłań.
Related Posts
- Nowy rok – na zdrowie!
Wymyślając postanowienia noworoczne i ich czas realizacji warto pogodzić optymistyczne myślenie z własnymi możliwościami i…
- Nabiał w diecie. Sprawdź jaki wybrać, żeby wyszedł na zdrowie
Nabiał wciąż budzi lekkie kontrowersje. Jedni go uwielbiają, inni od niego stronią. Tymczasem prawda jest…
- Ważne przeciwutleniacze
Przeciwutleniacze wykazują bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę. To dzięki nim, w naturalny…