Szukaj
Close this search box.

Choroby zakaźne związane z narkotykami

choroby wywolane przez narkotyki

Spis treści

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z poważnych konsekwencji wynikających z przyjmowania narkotyków. Istnieje wiele chorób, których możliwość występowania zwiększa się w zależności od spożywanych substancji psychoaktywnych. Jakie są najpoważniejsze choroby zakaźne dotykające osoby uzależnione od narkotyków?

Na jakie choroby narażone są osoby uzależnione?

Negatywny wpływ na organizm ma samo przyjmowanie narkotyków. Jednak sposób ich zażywania może powodować powstawanie chorób zakaźnych, które prowadzą do poważnych konsekwencji. Dlatego tak ważna jest możliwość skorzystania z pomocy ośrodków leczenia narkomanii. Wśród osób przyjmujących narkotyki w formie zastrzyków, najczęściej występującą chorobą jest wirus HIV. Jest to rodzaj inwazyjnego wirusa, który zakaża zdrowe komórki posiadające receptory CD4. Choroba zazwyczaj rozwija się w ciągu 4 tygodni od zakażenia, a jej pierwszymi oznakami może być gorączka i zapalenie gardła. Warto jednak pamiętać, że objawy mogą się od siebie różnić.

Osoby przyjmujące narkotyki narażone są również na wystąpienie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Bardzo często występowanie nawet długoletniego zakażenia jest bezobjawowe i nie budzi podejrzeń. Niestety nieleczona choroba może prowadzić do poważnych zmian w organizmie. Wirusowe zapalenie wątroby może spowodować jej marskości lub doprowadzić do powstania raka wątrobowokomórkowego.

Dlaczego ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia?

Większość chorób, na które narażone są osoby przyjmujące narkotyki, to poważne schorzenia wymagające specjalistycznej pomocy. Warto pamiętać, że im szybsza będzie reakcja na zakażenia, tym większa istnieje szansa na podjęcie skutecznych kroków. Osoby uzależnione bardzo często nie zauważają pierwszych objawów choroby lub nie są zainteresowane ich konsekwencjami. Jeżeli szukamy pomocy w walce z uzależnieniem, dobrze jest korzystać z dostępnej pomocy. Prywatny ośrodek terapii i leczenia uzależnień Trzeźwość to miejsce oferujące wsparcie osobom z uzależnieniami. Doświadczona i wykwalifikowana kadra zadba o indywidualne podejście do każdego pacjenta i spróbuje wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Uzależnienie to ciężka choroba, która wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia i wpływa na codzienne funkcjonowanie.