Szukaj
Close this search box.

Cięcie CNC i jego rola we współczesnym przemyśle

cnc ciecie

Spis treści

Maszyny wyposażone w funkcję cięcia CNC znajdują zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. Pozwalają na wzrost wydajności produkcji, a co za tym idzie na oszczędność zasobów i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa. Dzięki ich licznym zaletom, można znaleźć je większości nowoczesnych zakładów przemysłowych. Jaki mają wpływ na proces produkcyjny i jak działają?

Czym jest cięcie CNC?

CNC, czyli Computerized Numerical Control to system komputerowego sterowania urządzeniami, m.in. maszynami laserowymi. Maszyny wyposażone w laser światłowodowy, wspomagane sterowaniem CNC, stosowane są do obróbki materiałów takich jak stal nierdzewna, węglowa i aluminium. Dzięki zaplanowaniu czynności maszyny, zapewnia ona wysoką powtarzalność elementów oraz możliwość wycięcia precyzyjnych szczegółów. Do programowania urządzeń wykorzystuje się zazwyczaj metodologię CAD. Wśród układów sterowania CNC wyróżnia się sterowanie punktowe, odcinkowe i kształtowe.

Jaka jest rola CNC we współczesnym przemyśle?

Duża popularność współczesnych układów sterowania numerycznego wpływa na spadek zapotrzebowania na zasoby ludzkie, potrzebne do utrzymania procesu produkcyjnego, ponieważ operator może dzięki nim obsługiwać nawet kilka maszyn w tym samym czasie. Maszyny służące do cięcia CNC nie tylko pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z zatrudnieniem, ale także pomagają w eliminacji błędów pojawiających się podczas produkcji. Wzrost wydajności zakładów przemysłowych, które stosują to nowoczesne rozwiązanie, wynika również z możliwości szybkiego zlokalizowania awarii i sprawnej eliminacji problemów. Z usług cięcia laserem przy pomocy maszyny z programowaniem numerycznym można skorzystać np. w firmie Dajano z Opatówka.

Dlaczego rośnie zainteresowanie usługami cięcia laserem?

Współczesne przedsiębiorstwa, aby zachować wysoką konkurencyjność, zmuszone są do szybkiego wdrażania nowych produktów i ciągłego udoskonalania ich, przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Lasery pozwalają na szybkie wykrajanie nawet skomplikowanych kształtów, a także dają możliwość wycinania małych serii bez konieczności inwestycji w wykrojniki. Ekonomia skali produkcji, dzięki zastosowaniu cięcia laserem nie stanowi już problemu dla firm, a ponadto, mogą one oferować swoich Klientom wykonanie nawet małych i nietypowych zleceń.