Szukaj
Close this search box.

Kiedy warto skorzystać z cięcia laserem? Zastosowanie i zalety

ciecia cnc

Spis treści

Lasery używane są do różnych zadań. Za ich pomocą możliwe jest również precyzyjne cięcie materiałów. Jak odbywa się proces cięcia laserowego? Jakie ma ono zastosowanie? Jakie są najważniejsze zalety cięcia laserem?

Jak odbywa się cięcie laserem?

Laserowa obróbka jest obecnie bardzo popularna i decyduje się na nią wiele firm. Do jej prowadzenia wykorzystuje się wiązkę światła laserowego, która pozwala na osiągnięcie wyjątkowej dokładności w porównaniu z innymi metodami cięcia.

Cięcie laserowe jest procesem, który jest zautomatyzowany. Oznacza to, że nie jest on prowadzony ręcznie, co przekłada się również na bardzo wysokie bezpieczeństwo obróbki.

Maszyny używane do cięcia laserowego mogą prowadzić obróbkę materiałów o różnych wielkościach, dlatego też wtedy, gdy konieczne jest wycinanie laserowe blach lub innych dużych przedmiotów, znaczenie ma powierzchnia działania urządzenia.

Jakie materiały można ciąć laserem?

Cięcie laserem jest bardzo wszechstronną metodą obróbki, dzięki której można skutecznie obrabiać wiele typów materiałów.

Najczęściej prowadzone jest cięcie laserowe blach. Procedura ta pozwala na dokładne wycięcie elementów w blasze, na przykład wykonanej ze:

  • stali węglowej
  • stali nierdzewnej
  • mosiądzu
  • aluminium
  • tytanu
  • miedzi

Również możliwe jest cięcie laserowe profili metalowych oraz rur metalowych, co również umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej precyzji gotowych elementów.

Poza elementami metalowymi cięcie laserowe sprawdza się też w obróbce innych typów materiałów, na przykład drewna litego i warstwowego, tkanin, tworzyw sztucznych, ceramiki, skóry, papieru, kartonu, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Tak szerokie zastosowanie spowodowało, że cięcie laserem jest powszechnie używane w różnych obszarach przemysłu.

Profesjonalne cięcie laserem Śląsk – https://izotechservice.pl/ciecie-laserem-fiber/ – sprawdź już teraz dostępne oferty i wybierz najlepszą obsługę!

Jakie zalety ma cięcie laserem?

Prowadzenie cięcia za pomocą urządzeń laserowych związane jest z wieloma zaletami, co również przemawia za częstym wyborem tego rodzaju techniki obróbki.

Przede wszystkim cięcie laserowe jest bardzo dokładne, dlatego pozwala na przygotowanie precyzyjnych elementów, które nie byłyby możliwe do przygotowania przez człowieka odręcznie.

Również cięcie laserem pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów, a tym samym na uzyskanie większej wydajności, jest szybsze oraz pozwala na osiągnięcie niższego stopnia odkształceń. Energia termiczna lasera umożliwia też wykończenie brzegów wcinanych elementów, dlatego nie muszą być one dodatkowo obrabiane.