Szukaj
Close this search box.

Czyżby to była alergia?

co to jest alergia i jak się objawia

Spis treści

Kichasz przy sprzątaniu mieszkania? Łzawią Ci oczy, a do tego wiecznie masz katar i zatkany nos? To może być alergia. Niestety jest to bardzo uciążliwa i problematyczna przypadłość. Może i nie stanowi zagrożenia dla życia, ale potrafi dać w kość. Alergia obniża jakość i komfort życia. Prawda jest taka, że z alergiami boryka się coraz więcej osób. Lekarze już teraz określają alergię mianem największej bolączki współczesnych czasów. Co to jest alergia i jak z nią walczyć? O tym poniżej.

Co to jest alergia?

Na pytanie: co to jest alergia, lekarze specjaliści odpowiadają jednym głosem – nadwrażliwość układu odpornościowego na substancję, która jest obojętna dla człowieka zdrowego. Uczulać może wszystko. Dosłownie. Najczęściej spotykaną alergią jest uczulenie na pyłki roślin. Coraz więcej osób boryka się także z uczuleniem na kurz, a dokładniej rzecz ujmując – roztocza kurzu domowego. Uczulonym można być także na sierść i ślinę zwierząt, pleść, wełnę, niektóre produkty żywnościowe. I mimo, że alergia jest dość poważnym przeciwnikiem, to jednak możemy z nią walczyć. Możemy też w łatwy sposób zminimalizować szereg nieprzyjemnych objawów alergicznych, które męczą i utrudniają życie.

Jak się objawia alergia?

Co to jest alergia – wiemy. Teraz czas na wyjaśnienie, w jaki sposób alergia może się objawiać. Otóż wśród najczęściej występujących symptomów alergii wymienia się:

– kichanie

– uczucie zatkanego nosa

– obrzęk śluzówki

– intensywne łzawienie oczu

– zaczerwienienie spojówek

– napady kaszlu

– duszności

– wysypka skórna

Swędzenie i zaczerwienienie skóry, a także wysypka to typowe objawy alergii na sierść zwierząt domowych. Skóra alergika w zetknięciu z alergenem dość szybko staje się zaczerwieniona, pogrubiona, napięta i zaczyna się łuszczyć. U niektórych alergików mogą wystąpić również objawy ze strony mięśni i stawów. Najczęściej wymienia się bóle mięśniowe i dolegliwości reumatyczne. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: http://www.claritineallergy.pl/pl/o-alergii/

Co przyniesie ulgę?

Najlepszym sposobem na walkę z alergią jest unikanie alergenów. Jeśli głównym problemem są pyłki roślin, wówczas należy zadbać o ich unikanie. Wbrew pozorom jest to możliwe. Należy szczelnie zamykać okna w sezonie pylenia i nie wychodzić z domu wczesną porą, kiedy to pylenie jest najintensywniejsze. W okresie intensywnego pylenia, unikać należy lasów, parków, pól i łąk. Jeśli alergenem są roztocza kurzu, wówczas należy zadbać o częste odkurzanie mieszkania (najlepiej odkurzaczem z filtrem antyalergicznym) i częste mycie podłóg. Bardzo pomocne będzie częste wietrzenie pomieszczeń. Należy także pozbyć się z domu wykładzin, dywanów, tapicerowanych mebli i bibelotów, na których najczęściej gromadzi się kurz. Jako, że roztocza uwielbiają mieszkać w pościeli, należy regularnie ją zmieniać i często prać (w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza).

Pomoc z aptecznej półki

Wszelkie nieprzyjemne dolegliwości i objawy ze strony alergii pomogą złagodzić leki na alergię. Obecnie numerem jeden jest CLARITINE – preparat łagodzący dokuczliwe objawy alergii, jak podrażniona błona śluzowa, pokrzywka, łzawiące oczy. Preparat cieszy się dużym uznaniem wśród lekarzy i zaufaniem wśród pacjentów. Dostępny jest bez recepty. W przeciwieństwie do innych leków na alergię, CLARITINE nie powoduje senności, działania uspokajającego i kłopotów z koncentracją. Wykazuje za to właściwości przeciwobrzękowe, przeciwświądowe i przeciwuczuleniowe.