Szukaj
Close this search box.

Żywienie niemowląt z alergią pokarmową

Spis treści

Coraz częściej i coraz więcej mówi się o alergiach pokarmowych u dzieci. Te główne dotyczą nietolerancji laktozy i glutenu, choć uczulać może praktycznie wszystko. Alergia nie jest chorobą, a niewłaściwą reakcją organizmu na spożyty pokarm. Dzieje się tak dlatego, że u niektórych dzieci system immunologiczny nie radzi sobie z trawieniem spożytego pokarmu, reaguje na niego jak na niebezpiecznego wroga i w odpowiedzi wysyła sygnały ostrzegawcze. Te sygnały (przez nas nazywane objawami alergii) mogą być mniej lub bardziej charakterystyczne. Jak objawia się alergia pokarmowa, a także jak żywić maluszka z taką alergią? Tego dowiedziecie się z poniższego artykułu.

Typowe objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii mogą pojawiać się tuż po spożyciu uczulającego pokarmu lub kilka, a nawet kilkanaście godzin później. Do najczęstszych zaliczamy:

– obrzęk jamy ustnej lub gardła

– kolki

– wzdęcia brzuszka

 – obfite ulewanie pokarmu

– luźne stolce

– kaszel lub kichanie

– zaczerwienienie na skórze

– wysypka (głównie krostki na buzi)

– suche plamy na skórze (głównie za uszami, pod kolanami i na łokciach)

– intensywny świąd skóry

Żywienie dziecka z alergią pokarmową

bezlaktozowe mleko nan
Mleko Nan Expert bez laktozy

Mamy, które karmią piersią alergiczne dziecko powinny szczególnie uważać na to, co jedzą. Przede wszystkim powinny wykluczyć ze swojej diety wszystkie uczulające produkty. Mogą również sięgnąć po probiotyki, czyli bakterie kwasu mlekowego. W ten sposób nie tylko wyeliminują nieprzyjemne objawy u dziecka, ale także sprawią, że dziecko szybciej wyrośnie z alergii. Jeśli zbagatelizują ten problem, wówczas błaha alergia przerodzi się w coś poważniejszego – alergię wziewną, a nawet astmę. Warto pamiętać, aby nie przerywać karmienia piersią, nawet wtedy, kiedy okaże się, że dziecko jest alergikiem. Pokarm mamy jest najlepszy dla małego alergika. Dzięki temu, że zawiera składniki, które chronią błonę śluzową jelit, wspomaga działanie układu immunologicznego i przyspiesza dojrzewanie układu pokarmowego.

Mleko Nan AR dla dzieci z tendencją do ulewania
Mleko Nan AR dla dzieci z tendencją do ulewania

A co jeśli alergia pojawia się podczas karmienia mlekiem sztucznym? Wówczas należy podać dziecku specjalne preparaty mlekozastępcze, które poddane zostały hydrolizie o wysokim stopniu. Źródłem białka jest w nich hydrolizat serwatki o wysokim stopniu hydrolizy lub białko sojowe. Mieszanka wzbogacona jest także o karnitynę, które dostarcza energii, a także magnez i wapń. Jeśli jednak niemowlę nie ma alergii, lecz któreś z rodziców lub starsze rodzeństwo cierpi na nią i tym samym maluch znajduje się w grupie ryzyka, pediatra może zalecić podawanie dziecku specjalnego mleka, które ma obniżone właściwości alergizujące. Takim mlekiem jest np. mleko NAN Pro HA – przeznaczone dla dzieci zdrowych, ale z predyspozycjami do alergii. Jest to hipoalergiczne mleko, które dostarcza niezbędnych składników odżywczych, jak białka, węglowodany, tłuszcze oraz 13 witamin i składniki mineralne. Można je podawać od pierwszych dni życia dziecka. Ze względu na brak glutenu, mleko to nadaje się również dla dzieci uczulonych na ten składnik. Uwaga! Mleko NAN HA nie powinno być stosowane, jeśli alergia na białka mleka krowiego została już stwierdzona. U niemowląt z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii zaleca się także podawanie mleka modyfikowanego NAN AR, które niweluje ulewanie pokarmu.