Szukaj
Close this search box.

Domowe sposoby na ból gardła

domowe sposoby na ból gardła

Spis treści

Ból gardła to jeden z pierwszych objawów przeziębienia. Drapanie w gardle i chrypka to znak, że błonę śluzową zaatakowały chorobotwórcze mikroorganizmy. Ból gardła może być wywoływany przez infekcję bakteryjną lub wirusową. W każdym przypadku tak samo spędza sen z powiek i wywołuje dyskomfort. Jak sobie pomóc? Na początek warto zastosować domowe sposoby. Jeśli nie pomogą wówczas przyda się konsultacja ze specjalistą.

Płukanki z soli na ból gardła

Gdy tylko chwyci nas ból gardła warto zastosować płukanki z soli kuchennej. To łatwy i prosty sposób na pozbycie się dyskomfortu. Jedną łyżeczkę soli rozpuszczamy w szklance wody i gotowym roztworem płuczemy gardło. Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka razy dziennie – najlepiej 3 lub 4.

Na ból gardła – płukanki ziołowe

Płukanki z soli to jedno. Bardzo skuteczne są również płukanki ziołowe. Nie dość, że nawilżają błonę śluzową, to na dodatek wypłukują drobnoustroje. Płukankę możemy przygotować z każdej herbatki ziołowej. Dobre działanie przeciwzapalne ma rumianek, szałwia i lipa. Skutecznie na ból gardła działa też tymianek i majeranek. Dwie łyżeczki suszu należy zalać 1/2 szklanki wrzątku i pozostawić pod przykryciem przez 15 minut. Gotowym naparem płuczemy gardło 3 razy dziennie.

płukanka z soli na ból gardła

Na ból gardła – syrop z cebuli

Cebula to genialny środek bakteriobójczy i przeciwzapalny. Działa jak antybiotyk, który może uratować nasze gardło. Syrop z cebuli to świetny środek na ból gardła, a także dobry lek na kaszel. Jak przygotować syrop? Cebulę kroimy w pióra, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 2 godziny. Gdy cebula puści sok to znak, że syrop jest gotowy.

Pomocne ogrzewanie gardła

Na ból gardła pomocne będzie także rozgrzewanie gardła, np. przy pomocy gorącego ziemniaczanego okładu. Wystarczy ugotować kilka ziemniaków, rozgnieć na papkę i zawinąć w grubą ściereczkę. Taki kompres przykładamy do szyi i trzymamy tak długo, aż ziemniaki wystygną.

domowe sposoby na ból gardła

 Miód i maliny

Jak się okazuje, na ból gardła skuteczne są również słodkości z domowej spiżarni. Wystarczy sięgnąć po miód lub sok malinowy. Ten pierwszy działa bakteriobójczo, więc pomoże pozbyć się bakterii z gardła. W parze z mlekiem, w którym zawarte są globuliny skutecznie przywróci nas do zdrowia. Uwaga! Aby miód spełnił swoją rolę nie można dodawać go do wrzątku. Jeśli chodzi o sok malinowy, to wykazuje on właściwości napotne. Dobrze dodać go do herbaty i wypić tuż przed snem.