Grypa to chyba jeden z najgroźniejszych przeciwników, z jakim przychodzi się nam mierzyć w sezonie zimowym. Grypa to jeden z najbardziej podstępnych przeciwników, gdyż atakuje niespodziewanie i w przeciągu chwili, potrafi rozłożyć na łopatki. Kładziemy się do łóżka zdrowi, a rano nie mamy już siły się podnieść, bo bolą nas stawy i mięśnie, boli nas gardło, męczy kaszel i gorączka. Szczyt zachorowań grypowych w Polsce przypada między grudniem a marcem. Mimo, że do grudnia jeszcze chwila, to jednak już teraz warto się przygotować. Kto wie, kiedy grypa zaatakuje.
Objawy grypy
Grypa nie daje wcześniejszych objawów. Nie uprzedza, że się pojawi. Zazwyczaj atakuje nagle. Do typowych jej objawów zalicza się katar, kaszel, pocenie się, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, uczucie rozbicia, zmęczenia i wyczerpania. Bardzo typowym symptomem grypy jest wysoka gorączka. Temperatura ciała szybko dochodzi do 39-40 stopni Celsjusza, a chory ma wrażenie, jakby ktoś polewał jego plecy zimną wodą. Równie nagle pojawiają się wspomniane wcześnie dotkliwe bóle mięśni i ból gardła. Pojawia się brak łaknienia i zawroty głowy. Czasami mogą pojawić się objawy żołądkowo-jelitowe, głównie nudności i wymioty. U niektórych osób mogą pojawić się krwawienia z nosa. W przypadku grypy rzadko kiedy mamy do czynienia z katarem, choć oczywiście może on się pojawić u niektórych osób. Najbardziej jednak męcząca w grypie jest gorączka. Dokuczać może uciążliwy kaszel i ból gardła, który utrudnia normalne przełykanie. Objawy grypy utrzymują się zazwyczaj 4-5 dni. Całkowicie ustępują po około tygodniu. Więcej na ten temat tutaj: https://www.gripex.pl/objawy-grypy.html
Jak leczyć grypę?
Grypa to choroba wirusowa, a nie bakteryjna. Oznacza to, że nie leczymy jej przy pomocy antybiotyków. Leczenie choroby skupia się głównie na zwalczaniu dokuczliwych objawów – wysokiej temperatury, kaszlu, bólu gardła, bólu głowy i mięśni. Lekarze zalecają pozostanie w łóżku i przyjmowanie jak największych ilości płynów – żeby nie doszło do odwodnienia. Można pić soki owocowe, herbaty ziołowe. Szczególnie polecane są herbaty z sokiem malinowym, który cudownie rozgrzewa i pomaga wypocić chorobę oraz herbaty z sokiem z czarnego bzu, który skutecznie łagodzi objawy grypy. Bardzo ważny jest odpoczynek. Zaatakowany przez grypę organizm musi dużo wypoczywać tak, żeby mieć siłę do podjęcia walki z wirusem. Na początku infekcji pomocne są środki z domowej spiżarni, tak zwane naturalne antybiotyki: czosnek, miód, cebula. Działają one przeciwwirusowo i antybakteryjne, a jednocześnie podnoszą odporność organizmu.
Co na ból gardła i gorączkę?
Co na gorączkę będzie najlepsze, jeśli w grypie nie przyjmuje się antybiotyków? Przy nadmiernym wzroście temperatury (zazwyczaj powyżej 38,5°C) zalecane jest stosowanie leków obniżających gorączkę, takich jak paracetamol lub ibuprofen. Uwaga! Dzieciom do 15 roku życia nie wolno podawać aspiryny ani innych środków zawierających kwas acetylosalicylowy. Ich podawanie może spowodować zespół Reya, prowadzący do niewydolności wątroby. Obecnie numerem jeden jest GRIPEX. Lek ten stanowi połączenie aż trzech składników aktywnych: paracetamolu, pseudoefedryny i dekstrometorfanu. Wspólnie uderzają one w objawy grypy tak, aby organizm nie poddał się przeziębieniu i grypie.
A co na ból gardła? Specjaliści polecają tabletki do ssania (np. z miodem lub tymiankiem) oraz płukanki z soli, rumianki lub szałwii, która działa antyseptycznie. Ból gardła złagodzimy nawilżając śluzówkę. Poza przyjmowaniem dużej ilości płynów, warto sięgnąć po nawilżacz powietrza. Jeśli takowego nie posiadamy, możemy rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki. Dobrym sposobem na ból gardła jest także GRIPEX HOT. Zawarty w nim paracetamol likwiduje bóle gardła, a także bóle głowy, mięśni i bóle kostno-stawowe.
Related Posts
- Uporczywy kaszel mokry. Sprawdź jak go wyleczyć
Kaszel jest elementem reakcji obronnej organizmu na podrażnienie górnych dróg oddechowych. Jednakże fakt, że poniekąd…
- Czas na smaczne co nie co - kabanos w cieście
Kabanos jako przekąska? Nie wyobrażam sobie niczego lepszego. Delikatnie chrupiące, a jednocześnie przyjemnie soczyste kabanosy…
- Trudny problem - odleżyny. Sprawdź jak je leczyć
Powodują strach, bolą, utrudniają życie i bardzo obniżają jego jakość, do tego przyczyniają się do…