Doniczki podłużne – kiedy najlepiej się sprawdzają? 

jakie doniczki na kwiaty wybrac

Spis treści

Doniczki o podłużnym kształcie to jedne z najchętniej wybieranych modeli pojemników na rośliny. Są bardzo uniwersalne i praktyczne, a ponadto przyciągają wzrok – zwłaszcza jeśli umieścisz w nich ciekawie skomponowane rośliny. Doniczki podłużne dostępne są w wersji stojącej, zawieszanej na barierce, a także wysokiej, do stawiania na podłodze. Sprawdź, gdzie sprawdzają się najlepiej.

Podłużne doniczki na balkonie i parapecie 

Rośliny zasadzone w podłużnych prostokątnych skrzynkach często spotyka się na balkonach i parapetach. Pozwalają bowiem maksymalnie wykorzystać dostępną tam przestrzeń i stworzyć piękną, naturalną dekorację widoczną już z daleka. W roli doniczek balkonowych doskonale sprawdzają się podłużne doniczki na barierkę lub te wysokie, które postawisz bezpośrednio na podłodze wzdłuż barierki czy też przy ścianie. Nie zawadzają, zajmują mało miejsca, a przy tym mieszczą sporo kwiatów czy innych roślin.

Na parapetach zewnętrznych podłużne doniczki służą zwykle jako oprawa wyjątkowo ozdobnych, przewieszających się kwiatów takich jak pelargonie, begonie czy surfinie, które cieszą oko od wiosny do jesieni. Wewnątrz natomiast, na przykład na kuchennym parapecie, warto zasadzić w nich bazylię, rozmaryn i inne zioła, cebulę czy szpinak, by mieć je zawsze pod ręką podczas gotowania.

Stwórz niepowtarzalną kompozycję roślinną w doniczce podłużnej 

Od pewnego czasu podłużne doniczki coraz śmielej wkraczają na salony. Ustawione na stole czy podłodze stanowią bowiem interesującą dekorację, zwłaszcza jeśli stworzysz w nich przemyślaną zieloną kompozycję. Jakie rośliny warto zasadzić w podłużnych doniczkach? Zapytaliśmy o to w internetowym sklepie z doniczkami Sklep Kwiecisty:

W doniczkach o wydłużonym kształcie można umieścić kilka sadzonek tego samego gatunku lub różnych, dobrze koegzystujących roślin. Przykładem takiej kompozycji jest połączenie bluszczu i skrzydłokwiatu, różnych gatunków paproci, sukulentów, traw czy kilka odmian wrzosów. Rośliny trzeba dobierać, kierując się ich wielkością i potrzebami, a dopiero w dalszej kolejności walorami estetycznymi.

Nowoczesne doniczki podłużne dostępne są również w wersji z systemem nawadniania. Tego typu pojemniki sprawdzą się świetnie w nasłonecznionych miejscach, gdzie woda szybko wyparowuje. Będą także niezastąpione podczas wakacyjnych wyjazdów, zapewniając roślinom optymalną wilgotność przez nawet kilkanaście dni.