Piękny ogród. Jak o niego dbać?

opryskiwacze ogrodowe

Spis treści

Piękny ogród nie tylko cieszy oko, ale także jest wspaniałą wizytówką domu. Niestety, nie zawsze nasz ogród wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Zwłaszcza po zimie przypomina pole bitwy, któremu daleko do obrazka z magazynu ogrodniczego. Zamiast załamywać ręce, lepiej wziąć się do roboty. Przy odrobinie chęci, przywrócimy ogrodowi pełną świetność. Prawda jest taka, że każdy z nas może sobie wyczarować ogród marzeń. O co musimy zadbać?

Po pierwsze – kompost

Kompost to absolutna podstawa. Nie możemy o nim zapomnieć i nigdy nie możemy go pominąć. Dlaczego jest nam tak bardzo potrzebny? Bo dzięki niemu, tanim kosztem użyźnimy glebę, a to z kolei przyczyni się do lepszego wzrostu roślin. Uwaga! Kompost powinien być chłodny zanim zaczniemy go używać jako nawozu. Ps. Wiosną nie używa się obornika świeżego, ale tzw. przekompostowanego albo obornika w granulacie. Nie tylko dostarcza on roślinom cennych składników odżywczych, ale także zwiększa zawartość próchnicy w glebie. Jeżeli zapach obornika jest dla nas nie do zniesienia albo zwyczajnie nie mamy do niego dostępu, zdecydujmy się na nawozy sztuczne, najlepiej wieloskładnikowe.

Po drugie – zmiana miejsca sadzenie roślin

Wiele osób urządzając, a później pielęgnując swój ogród popełnia jeden, podstawowy błąd – ciągle sadzi rośliny w tym samym miejscu. Niestety, taki zabieg sprawia, że każde następne roślinki będą rosły coraz słabiej i gorzej. Aby cieszyć się okazałą roślinnością we własnym ogrodzie, należy co roku zmieniać miejsce sadzenia roślin. Im więcej lat upłynie między  sadzeniem danej rośliny w tym samym miejscu tym lepiej.

Po trzecie – ściółkowanie

Chwasty pobierają z gleby te same wartości odżywcze co inne rośliny. Dlatego warto, a nawet trzeba regularnie pozbywać się chwastów. Jednym z najwygodniejszych sposobów jest ściółkowanie. Pokrywając ściółką obszary wolne od roślin, zapobiegniemy wzrostowi chwastów oraz zatrzymamy wilgoć w glebie.

Po czwarte – podlewanie

6fe408abWoda jest dla roślin źródłem życia. Jednakże ilość, która służy jednym roślinom, nie zawsze jest odpowiednia dla innych. W łatwy sposób możemy przedobrzyć i zbyt intensywnie podlewając rośliny – doprowadzić do ich zguby. Zanim więc przejdziemy do podlewania ogrodu, zapoznajmy się z potrzebami poszczególnych roślin. Jeśli chodzi o samo podlewanie, to najlepiej robić to skoro świt tak, aby zminimalizować parowanie. Podlewać należy glebę w okolicach korzeni, a nie same liście. Mokre liście narażone są na spalenie przez słońce.

Po piąte – opryskiwanie roślin

225a943aOpryskiwanie to kolejny, obok nawożenia, zabieg mający na celu odżywić rośliny i zapewnić im zdrowy wzrost. Opryskiwanie ma także istotne znaczenie ochronne, gdyż zabezpiecza rośliny przed atakiem chorób i szkodników. To właśnie od opryskiwania zależą plony owocowe oraz zdrowa kondycja szaty roślinnej. Rozważając wybór odpowiedniego środka do oprysku, warto wziąć pod uwagę preparaty naturalne – olejowe, a te chemiczne traktować jako wybór ostateczny. A jeśli opryskiwanie, to warto zaopatrzyć się w specjalne opryskiwacze. Obecnie na rynku dostępne są rozmaite opryskiwacze ogrodowe – większe i mniejsze, w zależności od indywidualnych potrzeb. Opryskiwacze różnią się od siebie sposobem pracy, parametrami technicznymi i cenami. Dlatego kupując opryskiwacz musimy dobrać go odpowiednio do sposobu, w jaki będziemy go wykorzystywać. Najtańszym urządzeniem jest opryskiwacz ręczny. Jego cena waha się od 10 do 50zł. Ze względu na niewielkie pojemności, tego typu opryskiwacze starczają do opryskiwania pojedynczych, niewielkich roślin uprawianych w domu. Można ich używać np. do zraszania liści wodą. W ogrodzie mogą się przydać do oprysków, gdy choroba czy szkodnik zaatakował pojedyncze, niewysokie rośliny. Nieco bardziej zaawansowanym urządzeniem jest opryskiwacz ręczny ciśnieniowy. Takie urządzenie zapewnia bardziej wydajną pracę i bardziej równomierne rozpylenie. Dobrej jakości opryskiwacze ogrodowe znajdziecie tutaj: http://www.gardena.com/pl/garden-care-tools/pressure-sprayer/