Szukaj
Close this search box.

Fosfolipidy – pomoc dla wątroby

fosfolipidy dla wątroby

Spis treści

Wątroba to organ, o którym często zapominamy. A to właśnie ona odpowiedzialna jest za wszystkie niezbędne funkcje zachodzące w naszym organizmie. Wątroba neutralizuje różne toksyny, do tego pełni funkcje odpornościowe, przekształca białka i cukry w tłuszcze, wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę oraz magazynuje zapas witamin. Co więc robić, aby była szczęśliwa? Oprócz odstawienia alkoholu, przetworzonego jedzenia i zadbania o odpowiednią dietę oraz higienę jedzenia, można również sięgnąć po suplementy bogate w fosfolipidy. Słyszałaś kiedyś o nich? Spokojnie, ja do niedawna też nie. Moje zainteresowanie fosfolipidami wzrosło w momencie, kiedy moja wątroba zaczęła się buntować i wołać o pomoc.

Fosfolipidy – co to takiego?

To nic innego, jak związki chemiczne, pewien rodzaj tłuszczów, czyli inaczej lipidów. W organizmie znajdziemy je w dużej ilości w tkance nerwowej, krwi oraz w wątrobie właśnie. Szczególnie dla wątroby są niezwykle istotne, ponieważ błony komórek wątrobowych składają się w blisko 65% z fosfolipidów. Jak fosfolipidy działają na naszą wątrobę? Przede wszystkim wprowadzone do organizmu wbudowują się w błony komórkowe oraz w uszkodzone komórki wątroby – hepatocyty. Dzięki temu komórki mają szansę na szybszą regenerację. Co więcej – fosfolipidy, które zostały wbudowane w błony komórkowe hepatocytów obniżają podatność tych komórek na szereg czynników cytotoksycznych układu immunologicznego. Hamują również procesy włóknienia w wątrobie, regulują poziom trójglicerydów i cholesterolu.

fosfolipidy dieta

Fosfolipidy – źródła naturalne

Naturalnie występujące fosfolipidy są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Gdzie je znajdziemy? Dobrym źródłem jest soja, olej sojowy oraz płatki owsiane. Innym źródłem są orzeszki ziemne, kiełki pszenicy, orzechy włoskie, owoce morza, zwłaszcza kalmary, szparagi oraz wątróbka.

Fosfolipidy – suplementy diety

Nie zawsze jednak nasza dieta jest na medal i składa się z produktów obfitujących w fosfolipidy. Całe szczęście znajdziemy je także w różnych suplementach diety wspomagających pracę wątroby. Najczęściej występują one w postaci tabletek lub kapsułek. Można je stosować zarówno w leczeniu pomocniczym chorób wątroby o różnej etiologii, jak również w terapii zaburzeń czynnościowych dróg żółciowych. Przykładem takiego suplementu jest Hepatil. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że nasza wątroba ma odpowiednie wsparcie, a w razie czego będzie miała szansę na szybszy powrót do zdrowia. Zobacz więcej tutaj: http://www.hepatil.com/o_watrobie/co_polacy_wiedza_o_watrobie