Każdego dnia starasz się dbać o swoją sylwetkę – trenujesz i jesteś aktywna. Każdego dnia pielęgnujesz swoją skórę tak, aby była zdrowa i pełna blasku. Troszczysz się o to, co na siebie zakładasz, aby wyglądać schludnie i nierzadko też modnie. A czy dbasz o swoją wątrobę? Ona także zasługuje na twoją uwagę. Nawet bardziej niż wszystko inne. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele. Każdego dnia zachodzi w niej wiele procesów ważnych dla zdrowia i życia. Wątroba odtruwa organizm, reguluje poziom hormonów, przekształca składniki pokarmowe w energię i odpowiada za syntezę białek. Pomaga też w utrzymaniu właściwej ciepłoty ciała. Oczywiście to wszystko robi zdrowa wątroba. W momencie, kiedy nie troszczymy się o nią w odpowiedni sposób, zaczyna szwankować i powodować szereg nieprzyjemnych objawów.
Przeciążenie wątroby – objawy
Przeciążona wątroba wysyła wiele sygnałów. Przede wszystkim przyczynia się do odkładania tłuszczu w pasie, co jest widoczne w postaci kilku lub kilkunastu dodatkowych centymetrów w talii. Źle działająca wątroba nasila cellulit, powoduje huśtawkę nastroju, podnosi ciśnienie, powoduje przewlekłe zmęczenie, osłabienie i spadek energii. Jakie jeszcze objawy świadczą o gorszej pracy wątroby? Na pewno pogorszenie tolerancji wysiłku, wzdęcia brzucha, kolka wątrobowa, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie libido i obrzęki, np. podudzi.
Co robić, aby nie dopuścić do przeciążenia wątroby?
Tak naprawdę wystarczy trochę zmodyfikować sposób odżywiania. Przykładowo: jeśli rano wypijesz kawę, postaraj się już nie sięgać po inny napój z kofeiną. W momencie, kiedy zjesz lody, nie jedz już żadnych innych słodyczy. Gdy stosujesz hormonalną terapię zastępczą, do minimum ogranicz alkohol, papierosy i kawę. Obowiązkowo wzbogać dietę o błonnik, który przyśpiesza przejście pokarmu przez jelita. Dzięki temu część toksyn jest szybciej wydalana. Bez wystarczającej ilości błonnika większość cholesterolu wraca do wątroby i tu zaczynają się problemy. Stosuj dietę lekkostrawną. Unikaj potraw smażonych na głębokim tłuszczu, które bardzo nadwyrężają wątrobę i prowadzą do jej stłuszczenia. Postaraj się minimalizować stres, gdyż on także przyczynia się do gorszego funkcjonowania tego jakże ważnego organu. Co jeszcze?
Hepatil Complex – suplement dla wątroby
Dobrym rozwiązaniem, pomagającym zachować wątrobę w zdrowiu są odpowiednie suplementy diety. Przydadzą się one nie tylko osobom, które kochają ciężką i tłustą kuchnię, ale także wszystkim, którzy chcą kompleksowo wesprzeć kondycję wątroby. Dobrym wyborem są na pewno suplementy zawierające cholinę oraz fosfolipidy. Moim numerem jeden jest Hepatil Complex. W jednej kapsułce zawiera on aż 4 składniki: cholinę, fosfolipidy, witaminę E i B6, dzięki czemu dba o wątrobę kompleksowo, nie tylko wspomaga jej pracę, ale także przyczynia się do właściwego metabolizmu tłuszczów, chroni i zabezpiecza przed wolnymi rodnikami. Więcej na temat Hepatil Complex znajdziesz tu: http://www.hepatil.com/produkty/hepatil-complex-4w1/
Chcesz mieć zdrową wątrobę? Jedz więcej warzyw
Twoja wątroba będzie ci wdzięczna za dietę opartą na warzywach. Zaprzyjaźnij się szczególnie z warzywami obfitującymi w witaminy z grupy B i jedz je każdego dnia. Zadbaj o to, aby w twoim menu znalazły się brokuły i zielona sałata.
Zdrowa wątroba to mniej tłuszczów zwierzęcych
Wątroba nie przepada za tłuszczami zwierzęcymi, dlatego jeśli chcesz, żeby pozostawała w dobrej formie, musisz ograniczyć ich spożycie do minimum. Tłuszcze zwierzęce zamień na tłuszcze roślinne, a na pewno wyjdzie ci to na dobre.
Stosuj zioła
Wiele ziół wspomaga pracę wątroby. Największym sprzymierzeńcem tego organu jest ostropest plamisty. Zaraz za nim na podium plasuje się dziurawiec. O ile ten pierwszy zwiększa zdolności regeneracyjne komórek wątroby i działa przeciwzapalnie, o tyle drugi wykazuje działanie żółciopędne i wspomaga trawienie po tłustym posiłku. Wśród przypraw wspomagających pracę wątroby wymienia się także majeranek, tymianek, kminek, oregano i miętę.
Mniej soli i słodyczy
Zarówno słodycze, jak i sól nie służą wątrobie. Dlatego tak ważne jest, aby produkty te ograniczyć do minimum. Sól zastąp ziołami, a słodycze spożywaj nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Postaraj się nie kupować słodkości, tylko przygotowuj je samodzielnie. W ten sposób ograniczysz spożycie nadmiernej ilości cukru, a także tłuszczów utwardzonych, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Related Posts
- Fosfolipidy – pomoc dla wątroby
Wątroba to organ, o którym często zapominamy. A to właśnie ona odpowiedzialna jest za wszystkie…
- Co na przeziębienie dla dzieci
Sezon zimowy w pełni, a to oznacza jedno - większą podatność na infekcje. O ile…
- Rolowanie - co to takiego?
Rolowanie to w ostatnim czasie jedno z najmodniejszych i najczęściej używanych słów. Zazwyczaj spotykamy się…