Szukaj
Close this search box.

Gdy męczy alergia…

tabletki claritine na alergię

Spis treści

Alergie to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Równie często zdarzają się dzieciom, jak i dorosłym. Obniżają komfort życia i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jedną z najczęstszych alergii jest alergia na pyłki roślin (drzew, traw, chwastów). Niestety dość trudno przed nią uciec, gdyż drzewa, trawy i chwasty potrafią pylić przez wiele długich miesięcy. Istnieje bowiem wiele rodzajów roślin pylących, które pylą w różnym czasie. Pylenie szczególnie silne jest wiosną, latem i wczesną jesienią.

Jak objawia się alergia na pyłki roślin?

Alergia na pyłki roślin daje dość charakterystyczne objawy, aczkolwiek u każdego z nas może objawiać się w inny sposób. Jedne osoby na kontakt z alergenem będą reagować intensywnym kichaniem. Inne, będą łzawić i borykać się z obrzękiem śluzówek. Jeszcze inne, będą cierpieć na mocny świąd skóry. Przyjęło się, że do typowych symptomów alergii na pyłki roślin zalicza się wodnisty katar, któremu często towarzyszy uczucie zatkanego nosa, ataki kichania i zaburzenia węchu, a także zapalenie spojówek objawiające się zaczerwienieniem oczu, intensywnym łzawieniem, świądem, pieczeniem, przekrwieniem spojówek. Alergia na pyłki lubi dawać o sobie znać także poprzez suchy kaszel. U niektórych alergików może występować również świszczący oddech, chrapanie, uczucie ciągłego zmęczenia, problemy z oddychaniem, a nawet uczucie ucisku w klatce piersiowej. Nierzadko alergicy skarżą się także na swędzącą wysypkę, która najczęściej pojawia się po spacerze.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy alergii?

Pierwsze objawy alergii na pyłki mogą pojawić się już pod koniec kwietnia, jednakże więcej przypadków reakcji alergicznych odnotowuje się w drugiej połowie maja i na początku czerwca, a więc w okresie między Dniem Matki, a Dniem Dziecka. W tym właśnie czasie ma miejsce pylenie traw. Chwasty pylą najczęściej w sezonie letnim, dlatego osoby uczulone na pyłki chwastów, intensywne objawy alergii będą odczuwać na początku lipca, a także na przełomie sierpnia i września.

Jak sobie pomóc?

Osoby ze stwierdzoną alergią na pyłki roślin powinny przede wszystkim zwracać uwagę na prognozy pylenia w danym regionie i informacje dla alergików. Dzięki temu unikną wysokiego stężenia alergenów w powietrzu i tym samym uchronią się przed przykrymi dolegliwościami. Alergik musi pamiętać o jednym – jeśli chce uniknąć kichania, łzawienia i kasłania, powinien unikać spacerów w czasie pylenia uczulających go gatunków roślin. Chodzi o to, aby w miarę możliwości, nie wychodzić z domu w dniach o wysokim stężeniu pyłku. Oczywiście nie oznacza to tego, że na kilka dni trzeba zamknąć się w domu. Na spacery można wychodzić, ale tylko wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest mniejsze lub po ulewnym deszczu, kiedy powietrze jest czyste i wolne od alergenów. Warto również pamiętać, aby po każdym powrocie ze spaceru, wziąć prysznic i zmienić ubranie. W okresie pylenia, dobrze jest także unikać suszenia prania na świeżym powietrzu.

Leki na alergię

Wszelkie nieprzyjemne dolegliwości i objawy ze strony alergii pomogą złagodzić leki na alergię. Całe szczęście istnieje szereg preparatów minimalizujących przykre dolegliwości. Jednym z polecanych preparatów są tabletki Claritine. Substancja czynna Claritine Allergy – loratadyna jest trójpierścieniowym lekiem przeciwhistaminowym, dzięki czemu hamuje wyciek z nosa, minimalizuje kichanie i świąd oraz eliminuje nadmierne łzawienie i swędzenie oczu. Tabletki Claritine cieszą się uznaniem wśród lekarzy i zaufaniem wśród pacjentów. Przede wszystkim dzięki temu, że wykazują długotrwałe działanie (aż do 12 godzin) i zapewniają szybkie efekty. W przeciwieństwie do innych leków na alergię, Claritine nie powoduje senności i kłopotów z koncentracją. Uwaga! Tabletki Claritine można stosować zarówno sezonowo, jak i całorocznie. Tabletki dostępne są bez recepty. Szczegółowe informacje o Claritine znajdziesz tutaj: http://www.claritine.pl/static/documents/claritine_allergy_tabletki_ulotka_31_12_2014.pdf