Szukaj
Close this search box.

Jedz na zdrowie: daktyle

daktyle zdrowie

Spis treści

Daktyle podbijają świat i… serca fanów zdrowego odżywiania się. To jedna z tych przekąsek, którą możemy zajadać się bez wyrzutów sumienia. Doskonale smakują solo oraz jako dodatek do koktajli. Niektórzy uwielbiają zajadać się daktylami z masłem orzechowym. Inni robią z nich batony mocy. Jeszcze inni pieką ciasteczka i robią powidła. Daktyle są bardzo wdzięcznym tematem w kuchni. Ale przede wszystkim są bardzo zdrowe i wartościowe. Dietetycy polecają je wszystkim sportowcom oraz osobom, które dbają o smukłe kształty. Co jeszcze wiemy o daktylach? Dlaczego warto po nie sięgać?

Daktyle – kopalnia witamin

Daktyle mają wysoką wartość energetyczną. Znajdziemy w nich całą gamę cennych witamin, m.in. witaminę A, C oraz witaminy z grupy B odpowiadające za właściwą pracę mózgu, koncentrację i odporność organizmu. Owoce są także świetnym źródłem fosforu, żelaza, potasu, magnezu oraz chromu. W ich składzie znajdują się także spore ilości błonnika, który cudownie wypełnia żołądek i tym samym chroni przed napadami wilczego głodu.

daktyle wartości odżywcze
daktyle to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów

Daktyle – kopalnia zdrowia i energii

Owoce daktylowca potrafią zaspokoić każdy głód i każdą ochotę na słodkie co nie co. Są kopalnią energii, zapobiegają zaparciom i obniżają ciśnienie tętnicze. Łagodzą objawy menopauzy i zapobiegają miażdżycy. W niektórych krajach daktyle uznawane są za silny afrodyzjak! Szczególnie cenione są przez sportowców i osoby czynnie uprawiające rozmaite dyscypliny sportowe. Dzięki temu, że są skarbnicą cukrów prostych – dodają siły i energii podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto, owoce te doskonale uzupełniają niedobór glikogenu oraz potasu w organizmie. Są idealne dla osób mających problemy trawienne, ponieważ są łatwo przyswajane przez organizm. Owoce daktylowca wyróżniają się dużą ilością antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia oraz zapobiegają chorobom, a także naturalnych salicylanów, które łagodzą ból i stany zapalne oraz obniżają gorączkę.