Jedz na zdrowie: kasza gryczana

kasza gryczana wartości odżywcze

Spis treści

Kasza gryczana to jedna z najbardziej znanych i lubianych kasz. Jest szalenie wszechstronna i świetnie smakuje w rozmaitym wydaniu. Pasuje do dań mięsnych i typowo warzywnych. Tak naprawdę nie trzeba jej zbyt wiele, by smakowała dobrze. Podana na zimno, w towarzystwie świeżych warzyw, tworzy przepyszną sałatkę. Fajnie smakuje w sosie pomidorowym. Zmielona na mąkę jest wdzięczną bazą do stworzenia genialnych ciast i ciasteczek. Kasza gryczana jest bardzo zdrowa i ma niski indeks glikemiczny. Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z królową kasz?

Kasza gryczana – naturalnie bezglutenowa

Ziarna gryki są z natury bezglutenowe, a to oznacza jedno – śmiało mogą po nie sięgać osoby chorujące na celiakię lub z nietolerancją glutenu. Kasza gryczana w przypadku takich osób nie wywoła bólu brzucha, wysypki czy nieprzyjemnych wzdęć, co niestety mogą uczynić niektóre z innych kasz, jak np. kasza bulgur.

Kasza gryczana – wdzięczne źródło błonnika pokarmowego

Gryka to cenne źródło błonnika, który działa na jelita niczym miotełka i wymiata z nich wszelkie szkodliwe substancje i uboczne produkty przemiany materii. Poza tym, błonnik zapobiega zaparciom, a nawet reguluje prawidłowy rytm wypróżnień. Zapewnia też uczucie sytości, dzięki czemu po jego zjedzeniu nie mamy już ochoty sięgać po niezdrowe przekąski.

Gryka – świetne źródło witaminy E, magnezu i miedzi

Kasza gryczana jest doskonałym źródłem witaminy E, która to zapobiega uszkodzeniom komórek i wspiera nasze zdrowie. Już jedna szklanka kaszy gryczanej pokrywa aż 21% dziennego zapotrzebowania na magnez i 12% dziennego zapotrzebowania na fosfor i miedz.

Gryka – doskonałe źródło rutyny

Poza witaminą E, a także fosforem, miedzią i magnezem, kasza gryczana jest dobrym źródłem rutyny. Do czego potrzebna jest nam rutyna? Przede wszystkim do zapobiegania skrzepom płytek krwi wewnątrz naczyń krwionośnych. Poza tym, rutyna działa przeciwzapalnie i może być stosowana w leczeniu hemoroidów.