Ponoć kamica nerkowa boli bardziej niż akcja porodowa. Całe szczęście nie zdążyłam się jeszcze o tym przekonać. Czym jest choroba, która potrafi ściąć z nóg nawet najbardziej rosłego osiłka? To schorzenie polegające na tworzeniu się złogów – piasku i kamieni zarówno w nerkach, jak również drogach moczowych, moczowodach lub pęcherzu. Przypadłość częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i zazwyczaj pojawia się po 40 roku życia. Na pewno pod żadnym pozorem nie można jej lekceważyć. W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod skutecznego usuwania kamieni. Można je już nie tylko urodzić, ale także rozbić lub rozpuścić.
Kamica nerkowa – poznaj przyczyny jej powstawania
Kamica nerkowa to bardzo bolesna dolegliwość. To już wiemy. Nie wiemy, skąd dokładnie się bierze i jakie są jej przyczyny. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą przełożyć się na rozwój kamicy nerkowej. Niektóre z nich są niezależne od pacjenta, na przykład wrodzona wada budowy układu moczowego, na inne potrafimy zapracować sobie sami. Błaha rzecz, jak wypijanie zbyt małej ilości płynów w gorączce, biegunce, przy upale lub w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, może mieć znaczący wpływ na rozwinięcie się kamicy nerkowej. Ale to nie wszystko. Kamica nerkowa może mieć też swoje podłoże w diecie ubogiej w białko i minerały. Również niektóre leki sprzyjają chorobie. Wśród innych przyczyn kamicy wymienia się:
– częste zakażenia dróg moczowych
– nadczynność przytarczyc
– zbyt duże zagęszczenie moczu
– przewlekłe choroby zapalne jelit
– przedawkowanie witaminy C lub wapnia
Jak się objawia kamica nerkowa?
Skąd możemy mieć pewność, że ból, który nagle nas dopadł to właśnie kamica nerkowa? Bo tylko w kamicy boli tak bardzo, a źródło bólu znajduje się w okolicy lędźwiowej i promieniuje ku dołowi w kierunku pęcherza, spojenia łonowego, pachwiny i zewnętrznej powierzchni uda. Nierzadko, ostremu i silnemu bólowi towarzyszą nudności, a nawet i wymioty. Charakterystyczne jest też pojawienie się gorączki i utrudnione oddawanie moczu, mimo silnego parcia na pęcherz. Kamica nerkowa to także uczucie pieczenia w cewce moczowej, krwiomocz, osłabienie i uczucie rozbicia.
Co robić, kiedy boli?
Zanim udamy się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań i potwierdzenia diagnozy, możemy sięgnąć po środek rozkurczowy i przeciwbólowy. Dobrze sprawdzi się np. No-spa (sprawdź TU). Na lędźwie można również przyłożyć ciepły okład, który nieco rozluźni spięte mięśnie. Jeśli macie poduszkę elektryczną nie bójcie się jej użyć. Możecie też sięgnąć po termofor lub butelkę wypełnioną ciepłą wodą.
Kamica nerkowa – leczenie
Leczenie kamicy jest różnorodne. Wszystko zależy od wyników badań. Niektóre kamienie można rozpuścić podając odpowiednie leki, a niektóre rozbić i urodzić. Bardzo ważną kwestią w leczeni choroby jest właściwa dieta. I tak np. zaleca się wyeliminowanie spożycia tłustego i ciężkostrawnego mięsa, a poleca się przyjmowanie rumianku i skrzypu. Oczywiście wszystko musi być wcześniej ustalone z lekarzem. Bardzo ważne jest picie dużych ilości płynów, zwłaszcza tych działających moczopędnie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Related Posts
- Jak zregenerować włosy po lecie?
Wakacje, wakacje i po wakacjach. Wracamy opalone, szczęśliwe, zrelaksowane i… ze zniszczonymi włosami. Spokojnie. To,…
- Jak NIE uczyć się angielskiego?
To, że warto uczyć się języka angielskiego wie dziś każdy. Nie będę więc prawić Wam…
- Rolowanie - co to takiego?
Rolowanie to w ostatnim czasie jedno z najmodniejszych i najczęściej używanych słów. Zazwyczaj spotykamy się…