Większość osób kojarzy katar z infekcją sezonową. Tymczasem nie zawsze musi być on wynikiem ataku wirusów czy bakterii. Dość często katar to jeden z objawów alergii. Wówczas określa się go jako alergiczny nieżyt nosa lub katar sienny. Mimo, że przypadłość ta nie jest groźna dla życia, to jednak potrafi dać w kość. Objawy kataru alergicznego potrafią spędzić sen z powiek i spowodować chwilowe wycofanie się z codziennej aktywności.
Katar alergiczny – co to takiego?
Zanim na tapetę weźmiemy objawy kataru alergicznego, powiemy sobie, czym jest katar alergiczny. To nic innego, jak stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok wywołany reakcją alergiczną na czynniki wziewne. Jest to choroba o charakterze przewlekłym, która daje o sobie znać w okresie pylenia roślin lub przez cały rok, jeśli objawy alergii nie wynikają z pylenia roślin lecz są odpowiedzią na kontakt z kurzem lub sierścią zwierząt. Szacuje się, że objawy kataru alergicznego występują u około 25% osób. Głównie są to dzieci i osoby młode do 20 roku życia, choć oczywiście objawy alergii mogą pojawić się także u osób starszych.
Katar alergiczny objawy typowe
Katar alergiczny daje objawy podobne do tych występujących przy przeziębieniu. Pojawia się wodnista wydzielina z nosa, następnie kichanie (zazwyczaj seryjne) i czasami uczucie zatkanego nosa. Następnie pojawia się świąd i zaczerwienienie w obrębie nosa oraz ból głowy. Objawy kataru alergicznego mogą dotyczyć również okolic oczu. Wówczas mamy do czynienia z alergią oczu. Może wystąpić świąd oczu, łzawienie, zaczerwienienie i światłowstręt. Jeśli alergiczny nieżyt nosa jest wywoływany przez alergeny odzwierzęce lub roztocza kurzu domowego, wyżej wymienione objawy występują przez cały rok. Jeśli mamy uczulenie na pyłki, wówczas objawy alergii pojawiają się tylko podczas pylenia roślin i ustępują wraz z końcem ich kwitnienia.
Katar alergiczny objawy nietypowe
Niekiedy objawy alergicznego nieżytu nosa są mniej oczywiste. U alergika mogą pojawić się zarówno zaburzenia koncentracji, jak również uczycie przewlekłego zmęczenia. Nierzadko występuje też suchość w ustach oraz chrapanie połączone z zaburzeniami snu.
Czym się różnią objawy alergii od objawów przeziębienia?
Objawy przeziębienia, a objawy alergii to dwa różne zjawiska. Jako, że przeziębienie jest infekcją wirusową jego objawy znikają zwykle w ciągu tygodnia. Objawy alergii uzależnione są od długości trwania kontaktu z alergenem. Mogą trwać kilka tygodni lub nawet cały rok. Poza tym objawy alergii zwykle nasilają się przy bezpośrednim kontakcie z alergenem.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
W przypadku nagłego pojawienia się objawów kataru alergicznego najważniejsze jest przerwanie narażenia na uczulający alergen. Doraźnie można zastosować preparat obkurczający naczynia nosa lub lek przeciwhistaminowy.
Więcej o objawach alergii i kataru alergicznego, a także sposobach radzenia sobie z nimi możesz przeczytać tutaj: http://www.alergia-allegra.pl/poradnik.html
Related Posts
- Czyżby to była alergia?
Kichasz przy sprzątaniu mieszkania? Łzawią Ci oczy, a do tego wiecznie masz katar i zatkany…
- Produkty Bayer złagodzą objawy alergii
Alergia nie należy do przyjemnych dolegliwości. Cieknący nos, kichanie, łzawiące i szczypiące oczy, napady kaszlu…
- Skuteczne sposoby na przeziębienie
Katar, kaszel, ból gardła - to typowe objawy przeziębienia. Trudno się przed nim uchronić w…