Szukaj
Close this search box.

Krosty na twarzy – 3 sposoby na ich skuteczne zwalczanie

pielegnacja twarzy

Spis treści

Wypryski na twarzy mogą pojawiać się niezależnie od wieku oraz płci. Często są to podskórne krostki oraz zmiany tworzące się na powierzchni skóry. Mogą przybierać różne formy, jednak każda z nich nie wygląda estetycznie i może powodować dyskomfort. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny powstawania takich pryszczy i co zrobić, aby skutecznie je zwalczyć.

Co może powodować krosty na twarzy?

Przyczyn powstawania wyprysków na twarzy może być tak wiele, że u każdej osoby na pewnym etapie życia, mogą się one pojawić. Zadbanie o właściwą higienę skóry nie jest proste, a niektóre czynniki, które wywołują krostki są niezależne od nas. Mogą one mieć podłoże genetyczne bądź hormonalne. Pewne choroby czy dolegliwości mogą mieć realny wpływ na to, jak wygląda nasza cera.

Jednym z głównych czynników powstawania krost na twarzy jest długotrwały stres. Wpływa on na gospodarkę naskórka. Jego przewlekły charakter może w pewnym momencie skutkować pojawieniem się pryszczy. Równie niebezpieczne jest także chroniczne zmęczenie. Oczywistym powodem dla pojawiania się zmian skórnych jest również brak odpowiedniej higieny. Jeśli zapominamy o dokładnym usuwaniu makijażu lub ogólnym oczyszczaniu twarzy, możemy zablokować ujście gruczołów łojowych.

Trądzikowa mapa twarzy a lokalizacja krost na twarzy

Okazuje się, że lokalizacja wyprysków na twarzy nie jest przypadkowa. Krosty na policzkach może wywoływać nadmierne palenie lub nawet brudny ekran telefonu. Z kolei pryszcze na nosie spowodowane są przez stres, czyli podwyższony poziom kortyzolu. Nadmierna ilość alkoholu oraz tłustego jedzenia determinuje pojawieniem się zmian w okolicach brwi. Krosty nad linią ust to z kolei problemu z gospodarką hormonalną.

Wypryski na brodzie powoduje mocno przetworzona żywność, taka jak fast foody, napoje gazowane czy mocno słodzone. Krostki na czole to przede wszystkim zła dieta lub źle zmyty szampon. Szczególnie przy skórze atopowej trzeba na to uważać, gdyż pozostałości kosmetyków mogą dodatkowo podrażniać wrażliwy i tak naskórek.

3 sposoby na pozbycie się krost na twarzy

Najprostszym sposobem na zniwelowanie nieestetycznych grudek jest udanie się do lekarza specjalisty. On dokładnie zbada zmiany na twarzy i zaleci odpowiednią terapię i wypisze dobre leki. Na taką wizytę trzeba udać się bez makijażu, dzięki czemu lekarz będzie mógł lepiej przyjrzeć się cerze. Często zlecane są również dodatkowe badania krwi. W zaciszu własnego domu można również stosować specjalne maści, które wspierają proces gojenia się zmian.

Można również dbać o zbalansowaną higienę skóry twarzy. Bardzo ważna jest zarówno poranna, jak i wieczorna pielęgnacja. Do tego procesu przyda się żel lub pianka oczyszczająca. Kolejnym krokiem powinno być nałożenie toniku, który wyrówna naturalne pH naszej skóry. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawilżeniu podrażnionej cery. Do cery trądzikowej świetnie sprawdzają się kosmetyki z zawartością niacynamidu czy kwasu LHA.