Myślicie, że trądzik to zmora wyłącznie ludzi młodych, znajdujących się w okresie dojrzewania? Błąd. Zmiany skórne w postaci krost, krostek i zaskórników mogą dotknąć także osoby dorosłe, między 21 a 30 rokiem życia. Dlaczego? Przyczyny trądziku u osób dojrzałych, po okresie burzy hormonalnej, nie są do końca wyjaśnione. Przypuszcza się, że stoi za tym stresujący styl życia, a także zła dieta, przyjmowanie niektórych leków oraz nieodpowiednia (zła) pielęgnacja skóry. Bardzo często trądzik pojawia się u kobiet, które odstawiły tabletki antykoncepcyjne. Zmiany skórne mogą również pojawiać się na skutek palenia papierosów lub zbyt częstego picia alkoholu. Poza tym, nie da się ukryć, że zanieczyszczenia środowiska też nie są obojętne dla stanu i kondycji naszej skóry.
I jeszcze jedno – zmiany skórne mogą także pojawiać się u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Niektóre choroby tarczycy, jajników lub przysadki lubią objawiać się pogorszeniem kondycji skóry. Mimo, że niedoskonałości skórne są dość poważnym problemem wpływającym na jakość samopoczucia, to dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że leczenie trądziku nie jest takie trudne jak się wydaje! Naprawdę, wystarczy odrobina samozaparcia, samokontroli i wybrania odpowiednich preparatów i po problemie.
Jak objawia się trądzik u osób dorosłych
Każdy powie, trądzik to trądzik. Wyskakują krosty i tyle. Owszem, krostki są typowym objawem trądziku, ale nie jedynym. Bardzo często zamiast typowych pryszczy, mamy do czynienia z grudkami, które lubią lokalizować się na brodzie, wzdłuż żuchwy i na szyi. Do typowych objawów trądziku u dorosłych zalicza się także zaczerwienienie brody. Poza tym, u osób dojrzałych trądzik rozwija się stopniowo i zazwyczaj nie ma tak ostrej postaci, jak w przypadku osób młodych.
Jak wygląda leczenie trądziku?
Zacznijmy od tego, że leczenie trądziku u osób dojrzałych wcale nie jest takie trudne i przewlekłe, jak mogłoby się to niektórym wydawać. O ile w trudnych przypadkach leczenie odbywa się przy udziale leków z izotretynoiną oraz przy pomocy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, o tyle w łagodnym przebiegu trądziku wystarczy zastosować leczenie miejscowe. W leczeniu trądziku doskonale sprawdzają się preparaty zawierające kwas azelainowy. Takim preparatem jest np. krem SKINOREN. Jego specjalna receptura efektywnie leczy trądzik u osób dorosłych i tym samym pozwala się cieszyć zdrową cerą każdego dnia. Jak dokładnie działają preparaty na bazie kwasu azelainowego takie, jak SKINOREN? Przede wszystkim hamują one nadmierne rogowacenie naskórka, które przyczynia się do powstawania zaskórników oraz zwalczają bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Leczenie trądziku u osób dorosłych kwasem azelainowym zmniejsza także frakcję wolnych kwasów tłuszczowych na skórze, które mogą powodować jej błyszczenie. Kwas ten zmniejsza również przebarwienia związane z nadmierną aktywnością melanocytów.
Uzupełnienie leczenia – odpowiednia pielęgnacja skóry
Każdy lekarz powie Wam, że nie ma efektywnego leczenia trądziku bez odpowiedniej pielęgnacji skóry. Bo co z tego, że będziemy stosować preparaty lecznicze, jeśli nasza skóra będzie pielęgnowana w zły sposób lub za pomocą nieodpowiednich kosmetyków. Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej jest dokładne, aczkolwiek niezbyt agresywne jej oczyszczanie. Skórę z niedoskonałości najlepiej oczyszczać kosmetykami na bazie kwasu salicylowego, który zmiękcza komórki naskórka i ułatwia usunięcie zaskórników. Unikać należy z kolei zwykłych mydeł. Są one prawdziwym wrogiem dla skóry trądzikowej. Nie poleca się także mleczek oczyszczających. Raz w tygodniu wskazany jest delikatny peeling, który usunie martwe komórki oraz zanieczyszczenia. I oczywiście krem! Bez niego ani rusz. Wbrew powszechnej opinii, skóry trądzikowej nie należy wysuszać. Na przesuszonej skórze, zmiany trądzikowe pojawiają się tak samo chętnie, jak na skórze tłustej. Polecane są kremy nawilżające, jednocześnie zwężające pory i delikatnie matujące.
Related Posts
- Trądzik młodzieńczy - zmora, której można się pozbyć
Powiedzmy to sobie szczerze - mało kto w okresie dorastania i dojrzewania nie ma trądziku.…
- Mamy problem! Atopowe zapalenie skóry u dorosłych
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba, której źródło leży w genach pacjenta. Atopia uważana…
- Cienkie włosy nie muszą być problemem. Sprawdź, jak dodać im objętości
Cienkie włosy nie należą raczej to tych najbardziej pożądanych przez kobiety. Zazwyczaj są problemem i…