Szukaj
Close this search box.

Trądzik młodzieńczy – zmora, której można się pozbyć

trądzik młodzieńczy leczenie

Spis treści

Powiedzmy to sobie szczerze – mało kto w okresie dorastania i dojrzewania nie ma trądziku. Może to mało pocieszające, ale na trądzik młodzieńczy cierpi od 60 do 90% populacji w przedziale wiekowym 14-20 lat. Zmiany skórne w równym stopniu mogą występować u dziewczyn, jak i chłopców. Ok, trądzik młodzieńczy to duży problem, który potrafi spędzić sen z powiek, obniżyć samoocenę, wpędzić w kompleksy, a nawet doprowadzić do alienacji z życia towarzyskiego. Jednakże dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że trądzik młodzieńczy można leczyć. Gotowi na wojnę z pryszczami? To zaczynamy!

Co może wzmagać trądzik?

Nie będę Wam pisać o przyczynach zmian skórnych, bo wiadomo, że w dużej mierze są one spowodowane szalejącymi hormonami. Z resztą więcej na ten temat przeczytacie tutaj: https://aquaclin.pl/o-tradziku.html. Bardziej skupię się na czynnikach, które mogą wzmagać zmiany skórne. Do pogorszenia stanu skóry trądzikowej przyczynić może się wiele czynników. Przede wszystkim – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Zazwyczaj mamy skłonność do przesadzania i albo wybieramy kosmetyki, które bardzo wysuszają skórę, albo wręcz odwrotnie – takie, które zbyt intensywnie ją natłuszczają. Zarówno jedne, jak i drugie preparaty kosmetyczne mogą szkodzić skórze trądzikowej. Warto więc sięgać wyłącznie po produkty dedykowane skórze ze zmianami skórnymi. Co jeszcze może nasilać trądzik młodzieńczy? Na pewno zła dieta. Spożywanie nadmiernej ilości cukru, produktów mlecznych, żywności przetworzonej i jedzenie typu fast food, bardzo nasila zmiany na skórze i powoduje, że z krosty mnożą się w zastraszającym tempie. Źle na kondycję skóry trądzikowej wpływa stres oraz intensywna ekspozycja na słońce.

Jak pielęgnować skórę trądzikową

oczyszczająca pianka do mycia twarzy Aquaclin
oczyszczająca pianka do mycia twarzy Aquaclin

Trądzik młodzieńczy wymaga odpowiedniego podejścia, zwłaszcza odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą codziennej pielęgnacji skóry jest dokładne jej oczyszczanie. Zamiast jednak zwykłego mydła, należy sięgać po specjalne preparaty do cery trądzikowej (np. Aquaclin – pianka do mycia). W codziennej pielęgnacji należy również zadbać o właściwe nawilżanie skóry. Zaleca się stosowanie lekkich, beztłuszczowych kremów nawilżających. Ideałem są preparaty hipoalergiczne. Warto również wybrać kremy, które będą zwężać pory, łagodzić ewentualne podrażnienia i działać matująco na skórę. Uwaga! Nigdy, przenigdy nie wyciskamy samodzielnie pryszczy. Nieumiejętne i mało higieniczne podejście do zmian skórnych sprawi tylko, że będzie ich znacznie więcej. Poza tym, nieumiejętne pozbywanie się krost może zostawić na skórze szpecące blizny.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy nie jest najłatwiejszy w leczeniu. To fakt. Ale przy odpowiednim podejściu, jesteśmy w stanie wygrać z nim walkę, a nawet i wojnę. Skuteczna terapia wymaga czasu. Jeśli będziemy o tym pamiętać – sukces mamy gwarantowany. Metody leczenia trądziku dobierane są do rodzaju trądziku i stopnia jego nasilenia. Na pewno warto wybrać się do dermatologa, który doradzi kurację leczniczą i jeśli będzie trzeba, przepisze właściwe antybiotyki. Jeśli chodzi o miejscowe leczenie trądziku młodzieńczego, które jest dość popularne w ostatnim czasie, to istotną rolę odgrywają tu kremy, maści i żele zawierające retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają nadmierną produkcję łoju. Dobrym rozwiązaniem są preparaty zawierające kwas azelainowy działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz nadtlenek benzoilu, który poza działaniem przeciwzapalnym, wykazuje również działanie złuszczające. Numerem jeden w zwalczaniu trądziku młodzieńczego jest żel Aqualin – lek zawierający składniki, które zwalczają trądzik u samego źródła. Substancja czynna żelu Aquaclin – nadtlenek benzoilu, usuwa aż do 94% bakterii odpowiadających za nawroty trądziku.