Szukaj
Close this search box.

Mama i dziecko w 27 tygodniu ciąży

ciąża 27 tydzień

Spis treści

To już 27 tydzień ciąży! Jest to pierwszy tydzień siódmego miesiąca. Kończy się drugi trymestr ciąży i powoli zaczyna ostatni, trzeci. Od tej pory rozwój dziecka będzie polegał na szybkim przyroście masy ciała i dojrzewaniu poszczególnych narządów i układów. W 27 tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy już około 37cm i waży około 1050 gramów. Wygląda prawie tak, jak będzie wyglądać tuż po urodzeniu. Ty z pewnością masz już sporych rozmiarów brzuszek i pewnie coraz częściej dokuczają Ci skurcze łydek i stóp. Zła wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do II trymestru kiedy to rozpierała Cię energia, teraz będziesz bardziej zmęczona. Pojawią się problemy ze snem, obrzęki nóg i dłoni, a także konieczność częstego wstawania do łazienki. Co jeszcze czeka Cię w 27 tygodniu ciąży i co dokładnie dzieje się teraz z Twoim dzieckiem? O tym poniżej.

Dzidziuś w 27 tygodniu ciąży

Ciąża 27 tydzień to czas, kiedy dziecko znacznie przybiera na wadze. Zwiększa się ilość jego tkanki tłuszczowej, choć najwięcej jej przybędzie dopiero w ostatnim miesiącu ciąży. Następuje dalsze magazynowanie potrzebnych po urodzeniu składników. Dziecko pije teraz około litra płynu owodniowego dziennie, z którego trawi głównie cukry, co dostarcza mu około 15% zapotrzebowania odżywczego. Ciąża 27 tydzień to czas, kiedy maluszek najprawdopodobniej potrafi otwierać już oczy i doskonale rozpoznaje intensywność światła. Jeśli jest zbyt silne, potrafi się już od niego odwrócić. Na tym etapie rozwoju, maluch posiada właściwe owłosienie twarzy – rzęsy i brwi. Rosną mu też włosy na głowie. Również mózg dziecka stale rośnie i coraz bardziej się fałduje. Wyglądem zaczyna już przypominać mózg dorosłego człowieka. Jeśli chodzi o płuca dziecka, to teraz są już na tyle dojrzałe, że mogą wymieniać dwutlenek węgla na tlen. Ostatecznie wykształca się też siatkówka oka. Powieki dziecka zaczynają się otwierać, a gałki oczne poruszać. Poza tym, dziecko dobrze już słyszy. Na 100% rozpoznaje głos mamy i taty. Dlatego to właśnie teraz powinnaś jak najwięcej mówić do swojego maleństwa.

Mama w 27 tygodniu ciąży

Ciąża 27 tydzień (więcej tutaj) to moment, kiedy Twoja macica ma już wielkość dyni. Musisz więc liczyć się z tym, że brzuszek będzie Ci bardziej niż dotychczas utrudniał codzienne funkcjonowanie. W ciągu kolejnych tygodni, Twój brzuch będzie rósł o około 1cm tygodniowo, a Ty będziesz przybierać na wadze średnio 0,5kg na tydzień. Na tym etapie ciąży będziesz bardzo wyraźnie odczuwała wszelkie akrobacje swojego dziecka. Podczas gdy w II trymestrze energia Cię rozpierała, teraz przyjdzie zmęczenie. Dodatkowe kilogramy, problemy ze snem, częste wstawanie w nocy do łazienki, obrzęki, niepokój związany z porodem, to wszystko wpływać będzie na obniżone samopoczucie. W trzecim trymestrze, skurcze Braxtona-Hicksa staną się w większości przypadków codziennością. Z pewnością nauczyłaś się już je rozpoznawać i nie wpędzają cię w panikę za każdym razem. Z czasem będą one coraz silniejsze, tak że możesz mieć trudności z rozróżnieniem ich od czynności porodowej. W razie wątpliwości nie zwlekaj i udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć. Innym nieprzyjemnym objawem ciąży, który spowoduje ciąża 27 tydzień będą hemoroidy. Objawiać się będą swędzeniem lub pieczeniem w okolicy odbytu, bolesnym wypróżnianiem oraz krwawieniem w czasie wypróżniania. W dalszym ciągu będziesz cierpieć z powodu naciągającej się skóry na brzuchu. Pojawiać się będą rozstępy, a skóra może dość nieprzyjemnie swędzieć. Oprócz zmęczenia możesz mieć częste bóle głowy. Ucisk macicy będzie też powodował nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. To właśnie w 27 tygodniu ciąży możesz częściej zmagać się ze zgagą, zaparciami i wzdęciami.

Jakie badania trzeba wykonać w 27 tygodniu ciąży

Istnieje lista badań, które należy obowiązkowo wykonać w 27 tygodniu ciąży. Jest to m.in. morfologia krwi, badanie moczu, badanie USG. Warto także wykonać pomiar wagi ciała i badanie położnicze – wysokość dna macicy.

Nie zapomnij o kwasie foliowym!

suplement dla kobiet w 2 i 3 trymestrze ciąży
suplement dla kobiet w 2 i 3 trymestrze ciąży

Na pewno wraz z początkiem ciąży zaczęłaś przyjmować suplement z kwasem foliowym – zarówno dla prawidłowego rozwoju dziecka, jak i własnego dobra. Teraz musisz pamiętać, aby kontynuować przyjmowanie kwasy foliowego. Może to być np. Folik Mama Drugi, Trzeci Trymestr i Laktacja – suplement dla kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży (od 14. do 40. tygodnia ciąży) i w okresie karmienia piersią, zawierający składniki, które trudno uzupełnić za pomocą codziennej diety.