Szukaj
Close this search box.

Planujesz ciążę? Zadbaj o kwas foliowy!

Spis treści

Decyzja podjęta – starasz się o dziecko. Brawo! To bardzo ważna chwila w życiu kobiety. Jedyne co teraz musisz zrobić, to odpowiednio przygotować się do ciąży. Poza zmianą diety na zdrowszą i zmianą dotychczasowego stylu życia na jeszcze bardziej higieniczny, powinnaś zadbać o coś jeszcze. O co? O kwas foliowy. Jego suplementacja, np. w postaci tabletek FOLIK (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja) zadba o to, aby dzidziuś rozwijał się prawidłowo, a sama ciąża przebiegała bez komplikacji. A gdy już zajdziesz w ciążę, będziesz mogła zamienić FOLIK na FOLIK MAMA.

Kwas foliowy – bardzo ważna witamina

Kwas foliowy (dostępny np. w postaci preparatu FOLIK) to nic innego jak witamina B9. Jest ona jedną z najważniejszych witamin, którą powinny przyjmować kobiety na etapie planowania potomstwa, a więc jeszcze przed zajściem w ciążę, a później w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim z jednego powodu, choć oczywiście powodów jest o wiele więcej. Najważniejszą zaletą suplementowania kwasu foliowego jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia wad cewy moczowej. Niestety, są to wady wiążące się z poważnym kalectwem, a nawet nie dające szans na przeżycie dziecka. Witamina B9 wpływa na prawidłowe kształtowanie się kręgosłupa, mózgu i czaszki dziecka, co ma miejsce na samym początku ciąży. A musisz wiedzieć, że nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować B9. Suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie istotna, jeśli przez dłuższy czas przed planowaniem ciąży przyjmowałaś tabletki antykoncepcyjne.

Dlaczego jeszcze należy przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy poza tym, że chroni przed wystąpieniem wad cewy moczowej, chroni również przed samoistnym poronieniem i innymi komplikacjami, jak np. urodzenie dzidziusia ze znaczną niedowagą. Oddziałuje również pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy. Przyjmując regularnie kwas foliowy, nie będziesz czuła się zmęczona i znużona. Ta witamina pomoże ci w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Zminimalizuje także ryzyko wystąpienia anemii w ciąży.

folik kwas foliowy

Kwas foliowy w tabletkach

Musisz wiedzieć, że nawet najlepsza dieta nie zapewni ci odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Prawda jest taka, że nasz organizm przyswaja minimalną część folianów pochodzących z jedzenia. Dlatego ginekolodzy biją na alarm, aby w przypadku witaminy B9 sięgnąć po suplementy, jak np. wspomniany przeze mnie wyżej FOLIK (do stosowania przed ciążą i na samym jej początku) oraz FOLIK MAMA (dla kobiet w 2 i 3 trymestrze ciąży). Tabletki te zawierają nie tylko niezbędny kwas foliowy, ale także jod i nienasycone kwasy tłuszczowe omega3 – DHA. Wszystkie te składniki dbają o zdrowie mamy i rozwijającego się w niej dzidziusia.

A co z dietą?

Oczywiście już na etapie planowania ciąży powinnaś zadbać o dietę obfitującą w witaminy i mikroelementy. Na dobre zaprzyjaźnij się ze świeżymi warzywami i owocami. Polub warzywa zielone i na nich staraj się budować swoje codzienne menu. Nie unikaj produktów zbożowych z pełnego przemiału, a także nasion i roślin strączkowych. Produkty te są także źródłem kwasu foliowego, którego tak bardzo teraz potrzebujesz. Wkomponuj w menu tłuste sery i wątróbkę – cenne źródła witaminy A, która wspiera prawidłowy rozwój komórek płodu i warunkuje prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Unikaj produktów przetworzonych, zawierających konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki. Substancje te w dużych ilościach mogą się okazać toksyczne dla zarodka i spowodować jego poronienie na wczesnym etapie ciąży.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!