Szukaj
Close this search box.

Materace piankowe – dla kogo będą najlepsze? Zobacz ich zalety i zastosowanie

materac piankowy

Spis treści

Do produkcji materaców do łóżek używane są różne typy materiałów. Dzisiaj w ofercie producentów dostępne są także materace piankowe. Czym wyróżniają się tego typu materace? Jakie mają one zastosowanie? Wyjaśniamy!

Jak zbudowane są materace piankowe?

Pianki są powszechnie używane w produkcji materaców. Używane są one zarówno w materacach o rdzeniach sprężynowych, jak i do produkcji materaców wykonanych w całości z pianek.

Piankowe materace mogą być zbudowane z jednego typu pianki, ale również mogą mieć one budowę warstwową i składać się z kilku układanych na sobie i sklejonych warstw pianki.

Dostępne są również piankowe materace, na przykład materace Koło, które mają dodatkowe strefy komfortu w postaci nacięć wykonanych w piankach. Odpowiadają one wtedy budowie ciała człowieka, by zapewnić właściwe podparcie na pełnej jego długości.

Rodzaje pianek na materace – przegląd

Do wytwarzania materaców piankowych wykorzystuje się wiele typów pianek. Są to:

Pianki wysokoelastyczne (HR)

Rodzaj pianek o otwartej strukturze komórek, które charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na odkształcenia. Dostępne są w różnych wariantach twardości.

Pianki termoelastyczne (Visco, Memory)

Pianki bardzo elastyczne i reagujące na ciepłotę. Powoli wracają do swojej pierwotnej formy, dlatego mają „efekt pamięci”. Są to pianki ciepłe i przyjemne w dotyku oraz miękkie. Polecane dla osób z bólami pleców.

Pianki lateksowe

Występują w dwóch wariantach – naturalnym i syntetycznym. Często oferowane są też jako pianki mieszane powstające z tych dwóch materiałów. Są bardzo elastyczne i szybko wracają do poprzedniego kształtu. Są też trwałe i wytrzymałe. Uznaje się je za najlepszy typ pianek do materaców.

Pianki tapicerskie

Najtańszy rodzaj pianek, które występują w różnych gęstościach opisywanych literą T. Są to pianki o niskich właściwościach elastycznych i trwałości. Występują głównie w niskiej jakości materacach.

Materace piankowe – dla kogo są polecane?

Piankowe materace są produktami o wszechstronnym zastosowaniu, z których może korzystać każdy. Różne rodzaje pianek i warianty ich twardości powodują, że nadają się one dla osób młodszych i starszych, o różnej masie ciała i potrzebach.

Szczególnie materace piankowe poleca się dla osób z alergiami, ponieważ są one przewiewne i łatwo odprowadzają wilgoć, dlatego redukują niebezpieczeństwo powstawania uczuleń na roztocza.

Również piankowe materace bardzo dobrze nadają się dla osób z bólami kręgosłupa i mięśni, ponieważ mogą pomóc w ich zmniejszeniu.