Szukaj
Close this search box.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gitary elektrycznej w sklepie?

gitara elektryczna

Spis treści

Kupno pierwszej gitary elektrycznej to spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli dopiero co rozpoczynasz przygodę z grą na tym instrumencie. Dlatego też specjalnie z myślą o takich osobach jak Ty przygotowaliśmy praktyczny poradnik związany z tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie gitary elektrycznej. Mamy więc nadzieję, że pomoże Ci on dokonać prawidłowego wyboru!

Rodzaj korpusu dopasowany do pożądanego brzmienia

Gitary elektryczne dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, jeśli chodzi o ich korpusy, każdy z nich zapewnia natomiast inne brzmienie. Wyróżnia się więc modele z korpusem:

  • solidbody, zapewniające długie wybrzmiewanie dźwięków,
  • semi hollow oraz hollowbody wyposażone w otwory rezonansowe, przez co zapewniają nieco bardziej akustyczne brzmienie.

Rodzaj drewna z jakiego wykonany został korpus gitary

Po wybraniu rodzaju korpusu instrumentu ważne jest także zwrócenie uwagi na to z jakiego drewna został on wykonany, gdyż ma to wpływ na ogólne brzmienie, a także wagę gitary elektrycznej. Najlżejsze modele to te wykonane z olchy zapewniającej równomierne brzmienie oraz lipy gwarantującej ciepłe brzmienie o uwydatnionym środkowym paśmie. Najcięższe gitary elektryczne to z kolei te wykonane z:

  • klonu, cechujące się jasnym i długo wybrzmiewający brzmieniem,
  • mahoniu, zapewniające długie wybrzmiewanie tonów o ciepłym brzmieniu.

Rodzaj przystawki a dopasowanie do typu granej muzyki

Podczas wyboru gitary elektrycznej na przykład w sklepie muzycznym Lighting Center warto także zwrócić uwagę na zastosowany w niej rodzaj przystawki. Najczęściej instrumenty te wyposażone są w ich dwa typy:

  • single-coil, z których korzystali tacy gitarzyści jak Jimi Hendrix czy Eric Clapton, gdyż zapewniają lekkie i przejrzyste brzmienie, idealnie sprawdzające się w przypadku takich gatunków muzycznych jak pop czy rock,
  • humbucker, które cenił, chociażby John Lennon, składające się z dwóch przystawek połączonych w przeciwfazie, dzięki temu eliminują szumy i świetnie sprawdzają się w przypadku wykonywania muzyki rockowej czy metalowej.

Rodzaj mostka

Jeśli chodzi natomiast o mostek. Rozpoczynając przygodę z gitarą elektryczną najlepiej wybrać model z jego stałą odmianą, które choć nie zapewniają płynnego zmieniania wysokości strun, to gwarantują o wiele stabilniejsze strojenie instrumentu.