Szukaj
Close this search box.

Ostra biegunka, wzdęcia, wymioty? To może być nieswoiste zapalenie jelita

nieswoiste zapalenia jelit objawy

Spis treści

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o chorobach jelit. Jeszcze chwila i staną się one prawdziwą bolączką XXI wieku. Na problemy z jelitami uskarżają się nie tylko osoby starsze, ale również ludzie młodzi, około 20 roku życia. Do najczęściej diagnozowanych chorób jelit zalicza się nieswoiste zapalenia jelit. Szacuje się, że w naszym kraju na tego rodzaju choroby cierpi aż 50 tysięcy osób. Czym dokładnie są nieswoiste zapalenia jelit? Tym mianem określa się grupę chorób przewodu pokarmowego o podłożu autoimmunologicznym i charakterze przewlekłym. Ale uwaga! Nieswoiste zapalenia jelit to nie to samo, co zespól jelita drażliwego. Nie można mylić ze sobą tych dwóch chorób. Z resztą uznaje się, że jelito drażliwe w porównaniu z nieswoistym zapaleniem jelit jest chorobą o znacznie łagodniejszym przebiegu. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że najczęstszą postacią nieswoistego zapalenia jelit jest choroba Leśniowskiego-Crohna, która zazwyczaj atakuje osoby młode – dzieci lub ludzi między 15 a 30 rokiem życia.

Jakie są objawy choroby?

Nieswoiste zapalenia jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna lubią objawiać się dokuczliwymi bólami brzucha, zazwyczaj po prawej stronie, mniej więcej na wysokości biodra. Chorobie mogą towarzyszyć wzdęcia, biegunki i wymioty. Bardzo często pojawia się utrata apetytu, a nawet wyraźny jadłowstręt. U niektórych osób mogą wystąpić umiarkowane stany podgorączkowe oraz uczucie ogólnego zmęczenia. Znane są przypadki , kiedy jednym z pierwszych symptomów nieswoistego zapalenia jelit i choroby Leśniowskiego-Crohna jest anemia oraz nagła – niewyjaśniona gorączka. W momencie, kiedy nieswoiste zapalenia jelit przybierają na sile, a więc wtedy, kiedy choroba jest już dość zaawansowana, do wcześniej wymienionych objawów mogą dojść inne – bardziej dokuczliwe. Może to być zarówno owrzodzenie odbytu, jak również bardzo ostra biegunka. W przeciwieństwie do biegunek występujących w zwykłych zatruciach, ta w chorobach zapalnych jelit jest długotrwała i bardzo wycieńczająca. Taka biegunka może występować z domieszką śluzu, krwi lub treści ropnej. Niekiedy mogą wystąpić również objawy pozajelitowe, jak np. rumień guzowaty na skórze, zapalenie tęczówki oka, zapalenie naczyń.

Jak zdiagnozować chorobę?

Gdy zauważycie u siebie wyżej wymienione objawy, jak najszybciej zgłoście się do lekarza, który poza odpowiednim wywiadem, skieruje Was na właściwe badania. W większości są to badania bezbolesne, takie jak badanie krwi (OB, CRP), tomografia, RTG, USG lub rezonans jamy brzusznej. Niekiedy lekarz może zalecić także badania endoskopowe, a więc gastroskopię lub kolonoskopię.

Leczenie nieswoistych zapaleń jelit

Nieswoiste zapalenia jelit (więcej tutaj: https://www.nestlehealthscience.pl/zarzadzanie-zdrowie/choroby-ukladu-pokarmowego/choroba-lesniowskiego-crohna), w tym także najczęściej występującą w tej grupie chorobę Leśniowskiego-Crohna leczy się głównie poprzez dietę. W niektórych (zazwyczaj cięższych) przypadkach stosuje się antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz leki biologiczne. Jak powinna wyglądać taka dieta? Przede wszystkim powinna ona wykluczać ostre przyprawy, ocet i musztardę, a więc produkty, które mogłyby dodatkowo podrażniać jelita i nasilać biegunki. Wśród zalecanych produktów, wymienia się chude mięso, ryby, jaja oraz produkty sojowe. Z owoców szczególnie polecane są jabłka, brzoskwinie i morele. Jeśli chodzi o warzywa, to najlepsze są pomidory (ale bez pestek i skórki), gotowane ziemniaki, marchew, dynia, szpinak. W okresie zaostrzeń choroby powinno stosować się dietę płynną bez błonnika, który może nasilać biegunki, ale nie wolno jej utrzymywać dłużej niż 3 dni. Warto również sięgnąć po suplementy witamin z grupy B.