Pij na zdrowie: woda kokosowa

woda kokosowa właściwości

Spis treści

Co jakiś czas na rynku spożywczym pojawiają się nowinki, którym warto przyjrzeć się z bliska. Szczególnie warto zainteresować się żywnością z kategorii super food. Dlaczego? Bo to właśnie tego typu żywność ma najlepszy wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Może i woda kokosowa nie jest jakimś szczególnym odkryciem ostatnich czasów, bo wiele osób zna ją od dawna, ale na pewno jest produktem, którym należy się zainteresować. A wiem, że nie wszyscy jeszcze znają korzyści płynące z picia wody kokosowej. Dlaczego warto sięgać po wodę z orzecha kokosa i co dzięki temu zyskamy? O tym poniżej.

Woda kokosowa to nie kokosowe mleczko

Zanim powiemy sobie o zaletach wody kokosowej, musimy wyjaśnić sobie jedną kwestię – woda to nie to samo, co mleczko. To dwa różne produkty, których nie należy ze sobą mylić. W przeciwieństwie do mleczka, woda kokosowa jest uboga w tłuszcze, natomiast zwiera dużo potasu, składników mineralnych oraz witamin. Z powodzeniem zastępuje izotoniki i tym samym sprawdza się w przypadku sportowców. Mleczko natomiast jest genialnym zamiennikiem mleka krowiego i stanowi alternatywę dla wegan oraz osób uczulonych na laktozę.

woda kokosowa korzyści

Co kryje w sobie woda kokosowa?

Woda kokosowa to numer jeden wśród fanów zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Wśród cennych składników zawartych w wodzie z orzecha kokosa, na uwagę zasługuje wapń i potas – dwa jakże ważne dla naszego zdrowia pierwiastki. Poza nimi, w wodzie kokosowej znajdziemy fosfor i magnez, a także witaminy z grupy B oraz witaminę C. Co ważne – zawarty w wodzie poziom elektrolitów odpowiada niemalże ich stężeniu w osoczu ludzkiej krwi. Idealna zawartość cukrów oraz doskonała proporcja glukozy do fruktozy sprawia, że napój ten w odpowiedni sposób nawadnia organizm.

Co daje picie wody kokosowej?

Wspomniałam wcześniej, że woda kokosowa jest świetnym izotonikiem, a to oznacza, że wypita zaraz po treningu nie powoduje mdłości i uczucia pełności w żołądku. Pomaga też uzupełnić poziom elektrolitów, które straciliśmy razem z potem. Do tego, skutecznie nawodni organizm. Z kolei węglowodany obecne w wodzie koksowej pozytywnie wpłyną na odbudowę zasobów glikogenu wykorzystanego podczas ćwiczeń.