Szukaj
Close this search box.

Ratunku! Boli mnie głowa

przewlekłe bóle głowy leczenie

Spis treści

Ból głowy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza. Według licznie przeprowadzonych badań wynika, że aż 90% ludzi doświadcza bólu głowy co najmniej raz w roku, a z powodu przewlekłego bólu głowy cierpi około 5% populacji. Osoby dotknięte uciążliwym bólem głowy doświadczają znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Stosunkowo rzadko za takim bólem stoi poważna choroba neurologiczna czy ogólnoustrojowa. Zazwyczaj przewlekłe bóle głowy wynikają z migreny, napięcia nerwowego lub przyjmowania niektórych leków.

Czym jest przewlekły ból głowy

Za przewlekłe bóle głowy, a więc bóle pojawiające się codziennie, uważa się dolegliwość trwającą powyżej 4 godzin dziennie i występującą przez ponad 15 dni w miesiącu, przez okres powyżej 3 miesięcy. Przewlekłe bóle głowy nie są specyficznym rodzajem bólu głowy, lecz określeniem odnoszącym się do wielu typów bólu, których częstość i długość trwania utrudnia normalne funkcjonowanie. Ogólnie ból głowy można sklasyfikować jako:

– pierwotny (inaczej samoistny) kiedy to sama obecność bólu głowy stanowi chorobę, a jego przyczyny nie są w pełni poznane

– wtórny (inaczej objawowy) kiedy ból głowy wywołany jest obecnością innego schorzenia toczącego się wenątrzczaszkowo lub ogólnoustrojowo.

Przewlekłe bóle głowy – przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków przewlekły, a więc codzienny ból głowy jest bólem pierwotnym. Wśród najczęstszych przyczyn pierwotnego bólu wymienia się: napięciowy ból głowy, migrenę, otyłość, nadużywanie leków, przewlekły stres i depresję, a także nadużywanie kofeiny i alkoholu. Niekiedy przewlekłe bóle głowy są wynikiem chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze czy nadczynność tarczycy. Za objawowy przewlekły ból głowy mogą odpowiadać infekcje bakteryjne i wirusowe, urazy głowy lub szyi, choroby naczyń krwionośnych zaopatrujących mózgowie, a także zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa, choroby alergiczne, choroby oczu lub uszu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przewlekłe bóle głowy są następstwem stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, zębów i przyzębia. Niekiedy wynikają z zaburzeń snu, a zwłaszcza bezsenności.

Przewlekłe bóle głowy – leczenie

Powiedzmy to sobie szczerze – leczenie przewlekłych bólów głowy nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Istotne znaczenie w leczeniu przewlekłego bólu głowy o charakterze wtórnym ma wyleczenie choroby podstawowej, a więc tej, która powoduje dolegliwości bólowe głowy. Jeśli pojawiający się codzienne ból głowy wynika ze schorzeń kręgosłupa, należy zająć się jego terapią – rozpocząć rehabilitację lub jeśli jest taka potrzeba, poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Jeśli dolegliwości bólowe wynikają z wady wzroku, wówczas niezbędna będzie jej korekta. I tak dalej, i tak dalej. W terapii kluczowe znaczenie ma także eliminacja czynników prowokujących ból, szczególnie czynników przemęczenia i stresu. Niekiedy lekarze zalecają iniekcję toksyny botulinowej typu A, podawanej w serii wstrzyknięć domięśniowych. Ulgę w przewlekłych bólach głowy zapewnią także leki przeciwbólowe, które hamują wytwarzanie prostaglandyn i wywierają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak np. ASPIRIN. Ulgę w przewlekłym bólu głowy może przynieść także psychoterapia, zwłaszcza jeśli ból wynika z napięć czy stresu oraz stosowanie technik relaksacyjnych.