Szukaj
Close this search box.

Jak się uczyć fotografii. Poznaj kilka prostych zasad!

nauka fotografowania

Spis treści

Dziś na tapetę weźmiemy zagadnienie, jak się uczyć fotografii. Wiem, że większość z Was jest zainteresowana tym tematem, więc wychodzę naprzeciw 🙂 Poza tym zbliżają się wakacje, więc jestem pewna, że poza ładną opalenizną, będziecie chcieli przywieść również fajne fotki. Oczywiście, każdy może robić zdjęcia jak mu się podoba i czym mu się podoba. Jeśli jednak chcemy mieć mistrzowskie foty, których pozazdroszczą nam koledzy, musimy odrobinę się postarać.

Jak się uczyć fotografii – inspiracje innymi zdjęciami

Wielu mistrzów fotografii przyznaje i mówi wprost, że doskonałym sposobem na nauczenie się robienia dobrych zdjęć jest przeglądanie fotografii znanych i uznanych fotografów. Coś w tym jest, że chłonąc czyjeś zdjęcia, sami chcemy takie robić i chętniej do tego dążymy. Poza tym, przeglądając profesjonalne zdjęcia, mamy szansę nauczyć się jak powinny wyglądać naprawdę dobre foty, jak powinny być skomponowane, jakie powinny mieć światło, itp. Najlepiej wybrać sobie kilka ulubionych fotografii i rozłożyć je na czynniki pierwsze. Oglądanie i analizowanie zdjęć pomoże Wam wyrobić sobie oko. Warto również zrobić sobie listę ulubionych fotografów. Każdy dobry fotograf ma swój styl i oglądając różne style powoli będziecie dążyć do znalezienia własnego.

Jak się uczyć fotografii – odrobina teorii

Odpowiadając na pytanie: jak się uczyć fotografii, nie wystarczy powiedzieć, że trzeba oglądać zdjęcia. Fakt, wyrobienie sobie oka jest bardzo ważne, ale to nie wszystko. Równie ważna jest teoria. Nie każę Wam od razu studiować całej historii fotografii. Ale liźnięcie jakiejś jej części na pewno nie zaszkodzi. Poza tym nie jest tajemnicą, że u podstaw największych dzieł leży znajomość teorii, pewnych zasad, nakazów i zakazów. Każdy swoją porcję poradników musi przeczytać. Nie ma innej opcji. Na pewno swoją przygodę z tym, jak się uczyć fotografii, warto rozpocząć od poznania zasad dotyczących kadrowania i kompozycji. W dobrej fotografii nie ma miejsca na przypadek i o tym należy pamiętać. Zasady kompozycji i kadrowania należy wbić sobie do głowy raz na zawsze. Gdy nauczycie się tych dwóch ważnych elementów, będziecie mogli przejść do następnych. Krok po kroku. Na pewno przydatne w tym poznawaniu będą publikacje Michaela Langforda “Fotografia od A do Z” oraz “Nowy podręcznik fotografii” Johna Hedgecoe.

Jak się uczyć fotografii – praktyka

Po teorii zawsze przychodzi czas na praktykę. Bez niej ani rusz. Musicie jednak pamiętać, że nic nie dzieje się od razu i dojście do odpowiedniego poziomu musi zająć trochę czasu. Ci, co zjedli zęby na robieniu zdjęć mówią, że pierwsze tysiąc fotografii będzie tymi najgorszymi. Nie warto jednak się zniechęcać. Warto robić zdjęcia non stop, niezależnie od czasu, miejsca i sytuacji. Zadbajcie o to, aby stać się jednością z aparatem. Niech ten towarzyszy Wam cały czas. Nie bójcie się eksperymentować – zmieniać ustawień aparatu, stylu obrazów, balansu bieli. Pamiętajcie, że tylko solidny trening czyni mistrza. Róbcie zdjęcia o każdej porze dnia i w różnych warunkach. Pozwoli Wam to zdobyć doświadczenie i wyrobić oko.